2017 MEB Yeni Müfredat

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz geçtiğimiz günlerde uzun zamandır beklediğimiz müfredat çalışmasının detaylarını duyurdu. Yeni müfredat 2017 Eylül döneminden itibaren uygulanmaya başlayacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı 10 Şubat'a kadar olumlu-olumsuz görüşlerin alınacağı belirtti. 10 Şubat'tan itibaren de ders kitapları bu doğrultuda hazırlanmaya başlanacak.

Bu müfredat değişikliği akıllara "TEOG,YGS ve LYS sınavına girecekler mağdur olabilir mi?" sorusunu beraberinde getirmiş oldu. Bakan İsmet bu konuda "Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren 1, 5 ve 9. sınıf öğrencilerimiz, yeni hazırlanmış müfredatla eğitime başlayacaklar. Dolayısıyla bu sene ve gelecek sene ve sonraki takip eden sene de değişen müfredattan dolayı TEOG, YGS veya LYS sınavlarında herhangi bir farklılık olmayacaktır." diyerek bu konuya açıklık getirdi. Ayrıca bir diğer merak konusu olan ders saatlerinin azaltılması gibi bir durumun olmayacağını belirtti.

Yeni müfredat çalışması incelendiğinde eklenen derslerin yanı sıra bazı derslerin konularında azalma olduğunu görüyoruz. Örneğin, matamatikten formül ağırlıklı konular  yerine günlük yaşamda daha çok karşılaşılabilecek konular müfredata eklendi. Aynı zamanda yakın tarihe de önem verildiğini görmekteyiz. 15 Temmuz darbe girişimi ders olarak işlenmesi planlanıyor. Yine ülkemizi temsil eden Nobel Ödüllü Aziz Sancar, Spor alanında şampiyonluklarıyla adınan söz ettiren Kenan Sofuoğlu da müfredat içerisinde yer alıyor.

Hem veliler hem öğretmenler görüşlerini mufretdat.meb.gov.tr adresinden bildirebilcekler. Siteyi inceleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Hatta site aracılığı ile 130 binden fazla görüşün paylaşıldığını biliyoruz. Meb bu konuda şeffaf davranmaya çalışıyor. Umarız olumlu-olumsuz eleştiriler dikkate alınır, en iyiye ulaşmak için gereken çaba gösterilir.

Geleceği şekillendirmek için çok önemli olan müfredat değişikliği umut vaad ediyor. Eklenen derslere bakıldığında kodlama,stem gibi ihtiyacımız olan konular olduğunu görüyoruz. Henüz taslak aşamasında olsa da öneminin farkına varılması umut verici olarak değerlendiriyoruz.

Siz de görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bu konu da neler düşündüğünüzü merak ediyoruz. 

Görüntülenme Sayısı: 275

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Öğrenmeyi Asla Bırakma: Udemy

Eren Bali, Oktay Çağlar ve Gagan Biyani tarafından kurulan Udemy,...

Kapat