Tinkercad ile 3d Tasarım

3d yazıcılar, bilgisayar üzerinde 3 boyutlu olarak tasarlanmış modelleri objeye çevirebilmektedir. Bilgisayar ortamında kendi tasarlamış olduğumuz 3 boyutlu çizimleri yine kendimizin üretebiliyor olması gerçekten heyecan verici. Bunun için öncelikle tasarımlarınızı oluşturmanız gerekiyor tabi. 3d yazıcılar için tasarımlar oluşturabileceğimiz birçok program mevcut. Tinkercad bunlardan sadece biri. Tinkercad ile 3d tasarım yaparken size sunmuş olduğu geometrik şekilleri kullanıyor ve oluşturduğunuz şekilleri 3d yazıcı kullanarak basabiliyorsunuz.

Tahmin edersiniz ki bu yazıcıların fiyatları biraz cep yakıyor. Ancak illa da bir yazıcı almanıza gerek yok. Bunun için hizmet veren siteler de mevcut. 3d baskı hizmeti veren siteler ile oluşturduğunuz tasarımları çok daha makul bir fiyata elde etmeniz mümkün.

Nasıl tinkercad kullanırım?

Tinkecad, aynı scratch programında olduğu gibi online olarak kullanılmaktadır. Tincercad.com sitesini ziyaret ederek tasarımlarınızı ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlk olarak siteyi açtığımızda üyelik oluşturmamız gerekmektedir. İsterseniz üyelik oluşturmadan mail adresinizle de giriş yapabilirsiniz.
 • Üye girişi yaptıktan sonra “start tinkercad now” linkine tıklayarak kendi profil sayfamıza geçmiş oluyoruz.

 • Profil sayfamızda bulunan “Create new design” seçeneğine tıklayarak tasarım alanına geçiyoruz.

 • Tincercad.com’un bize sunmuş olduğu şekilleri kullanarak tasarım yapmaya başlayabiliriz.


Tasarımları nasıl yapılacağını öğrenmek için Selçuk Özdemir’in youtube btex kanalındaki videolarını takip edebilirsiniz. Videolar için tıklayın.

Tinkercad, oyuncaklar, prototipler, ev dekorasyonu, Minecraft modelleri, takı yapmak için tasarımcılar, öğretmenleri ve çocuklar tarafından ya da sadece hobi olarak kullanılır – liste gerçekten sonsuz!  
tinkercad.com

Görüntülenme Sayısı: 4606

Tinkercad ile 3d Tasarım” için bir yorum

 • 26 Mayıs 2017 tarihinde, saat 02:24
  Permalink

  Selçuk ÖZDEMİR’in daha önce app inventor derslerini izledim iyi anlatıyor.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Elma Toplama Oyunu

Scratch programındaki menüde yer alan ipuçlarına tıkladığımızda sağ tarafta bir...

Kapat