Uçmaya Meraklı İnsanlar

Uçağın mucidi deyince aklınıza ilk Write kardeşler geliyor olabilir. Böyle bir durum varsa ufak bir değişiklik yapalım istedik. Uçağın mucidi olarak Write kardeşler kabul edilse de onlardan önce uçmayı hayal edenler yok muydu?

Write Kardeşlerden 1023 yıl önce insanın uçabileceğini hayal eden isim Abbas İbni Firnas. Uzun çalışmaları sonucunda bir cihaz üreterek üzerine kumaş geçirmiş ve bu cihazla uçmayı başarmış. Fakat inişinin başarılı olup olmadığı konusunda çeşitli söylentiler var.

Daha yakından tanıdığımız Hazerfen Ahmet Çelebi’yi anmadan olmaz. 17.yy’da kuş kanatlarına benzer bir araçla Galata Kulesi’nden kendini boşluğa bırakarak Üsküdar’a kadar uçmayı başardı.

Hazarfen’in ilham aldığı isim olarak bilinen El Cevher de ürettiği ettiği tahta kanatları iki koluna bağlayarak bir camiinin damına çıkarak toplanan halka:

Ey ahali benim yaptığım buluşu şimdiye kadar kimse yapmamıştır. Sizin gözlerinizin önünde şimdi uçacağım. Dünyada yapılacak en mühim şey göklere uçmaktadır. Ben de onu yapacağım.

diyerek camiinin damından atladı ve bir süre uçtuktan sonra yere düşerek hayatını kaybetti.

"Uçmak" deyince önce bu isimler geliyor aklımıza. Sizin de gelsin istedik! 

Önceden insanlar uçuyordu şimdi de insanlar uçuruyor! Böyle söyleyince sanki zaman ileri gidiyormuş gibi gelmiyor değil mi?

Görüntülenme Sayısı: 247

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Android için Super Mario Run çıkış tarihi belli oldu

Aranız da Super Mario oynamayan var mı? Varsa büyük bir...

Kapat