5 Adımda Small Basic

MEB tarafından yayımlanan yeni müfredat programı incelendiğinde kodlama, algoritma gibi başlıkların ön planda yer aldığını görüyoruz. Başlangıç için Scratch, Small Basic gibi programlar tercih ediliyor. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım öğretmenlerinin çok sık kullanmaya başladığı Scratch programının yanı sıra Small Basic programı da gündeme gelmeye başladı. İşte sizler için 5 adımda Small Basic programı…

1. Small Basic programlamaya yeni başlayanlar için Microsoft' un geliştirdiği basit ve anlaşılır arayüzüne sahip bir programdır.

2. Sistem gereksinimleri

 • Netframwork 3.5 SP 1 (uygulama dili olarak Türkçe seçmeyi unutmayın)
 • İnternet Explorer 8 (veya üstü

3. Yukarıdaki programlar kurulu ise buraya tıklayarak Small Basic programını indirebilirsiniz. Microsoft' un hazırladığı Small Basic konu anlatımı dosyasını indirip kaynak olarak kullanabilirsiniz.

4. Small Basic programını incelediğimizde basit ve işlevsel bir program olduğunu söyleyebiliriz. Küçük yaş grubu için gerçek kod yazma becerisi kazandırılabilir. Görsel programlamaya imkan vermesi işi daha eğlenceli hale getirebilir. Çocuklar Animasyonlar ve oyunlar tasarlanarak üretme duygusunu yaşayabilirler. 

5. Yukarıdaki şartları gerçekleştirip bilgisayarınıza kurulumu tamamladıysanız ilk programınızı yazabilirsiniz. Ufak bi klişe ile "Merhaba Dünya".

TextWindow.WriteLine("Merhaba Dünya")

NOT: Small Basic ile ilgili sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar:)

Görüntülenme Sayısı: 1973

5 Adımda Small Basic” için 4 yorum

 • 18 Şubat 2017 tarihinde, saat 19:50
  Permalink

  Merhabalar, benim bir sorum olacaktı. Ben bu programı kurdum fakat bir süre sonra uygulama kendiliğinden kapanıyor. Acaba bunun için ne yapabilirim? Denemek istiyorum böyle bir sorunla karşılaşınca anlamadım. 🙁

  Yanıtla
  • 19 Şubat 2017 tarihinde, saat 09:51
   Permalink

   Merhaba ,
   Small Basic’ in en büyük sorunlarından biri framework çakışmasıdır. Varsayılan olarak framework 3.5 tercih ediliyor. Bizim şuan ki bilgisayarlarımızda framework 4.0 kurulu olduğunda çakışmalar yaşanabiliyor. Bizim tavsiyemiz bilgisayarınızda kurulu frameworkleri kaldırıp, framework 3.5’u kuramnızdır. Bir de bu şekilde deneyiniz.
   Kolay gelsin İyi çalışmalar dileriz 🙂

   Yanıtla
 • 19 Şubat 2017 tarihinde, saat 10:12
  Permalink

  Çok teşekkür ederim yardımınız için. İyi çalışmalar. 🙂

  Yanıtla
  • 19 Şubat 2017 tarihinde, saat 12:58
   Permalink

   Rica ederiz 🙂 Bir sonraki yazılarımızda buluşmak üzere. Takipte kalın 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Scratch ile Uçan Kedi Uygulaması

 Scratch programındaki uçan kedi kuklasını kullanarak bir uygulama yapacağız. Kediye...

Kapat