Android Programlama için App Invertor

Günlük hayatımızda bir çok işlemi akıllı telefonlar aracılığı yapıyor hale gelmemiz mobil uygulama geliştirmek isteyenlerin sayısını da arttırmış oldu. Bu açığı kapatmak isteyen MIT, programlamayı hiç bilmeyenler ya da başında olanlar için blok tabanlı bir uygulama olan App Invertor programını geliştirdi.

Scratch programına benzer bir mantıkla çalışan App Inventor programını bir kaç adımda inceleyelim.

1.App Inventor  MIT tarafından geliştirilmiş blok tabanlı mobil programlama aracıdır.  Yeni başlayanlar için Android telefonlara uygulama yapmayı kolaylaştıran bir ortam sunmaktadır.

2. App Inventor kod yazmayı kolayca öğretir. Algoritma kavramını günlük hayata uygulamayı kolaylaştırır. Eğlenerek öğrenme ortamı sunar.

3. App Inventor için bilgisayarınıza kurulum yapmanız gerekmez. Web tarayıcınızdan appinventor.mit.edu adresine girerek giriş yapabilirsiz. 

4. Üyelik işleminizi google mail adresiniz üzerinden yaparak zaman kazanabilirsiniz. Ya da yeni bir hesap açmayı deneyebilirsiniz. Tercih sizin.

5. Arayüzünü incelediğimizde çok karmaşık olmadığını görüyoruz. Orta bölümde uygulamanın telefonda nasıl görüneceğinin önizlemesi mevcut. Sağ ve sol bölümlerde menüler mevcut. Aslında tanıdık bir arayüz ile karşılaşıyoruz.

6. App Inventor kullanarak Ardunio robotlarınızı telefonunuzdan yönetebilirsiniz. 

7. Ne yazık ki uygulama dili İngilizce olarak geliyor. Scratch' te Türkçe seçeneği mevcutken App Inventor'da Türkçe seçeneğinin olmaması bizi şaşırttı.

8. Geliştirdiğiniz uygulamanın APK dosyasını kaydedip Play Store yükleyebilirsiniz. Arkadaşlarınıza uygulama dosyanızı mail atıp onlarında faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Sadece kendiniz kullanabilirsiniz.

9. App Inventor ile dikkat çekici oyunlar tasarlayabilirsiniz. 

10. Sonuç olarak App Inventor amatör gibi gözüken ama profesyonelce hazırlanmış bir mobil uygulama programıdır 🙂

NOT: Sizlerde deneyimlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. 

Görüntülenme Sayısı: 7033

Android Programlama için App Invertor” için 6 yorum

 • 18 Şubat 2017 tarihinde, saat 19:45
  Permalink

  Bu uygulama gayet güzel görünüyor.İndirim denemek için heyecanlandım 🙂 Sayenizde yeni platformlardan haberdar olup bunları uygulama fırsat buluyoruz. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • 19 Şubat 2017 tarihinde, saat 07:49
   Permalink

   Beğenmenize sevindik. Böyle tepkiler motivasyonumuzu arttırıyor. Takipte kalın.

   Yanıtla
 • 26 Mayıs 2017 tarihinde, saat 02:12
  Permalink

  Hocam güzel bir konu ele almışsınız. Bizde bu konuda gelecek sene zümremle bunun üzerinde duracaktık. Süper App Invertor bir şey

  Yanıtla
 • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:28
  Permalink

  Playstore a yüklenen uygulama mit app invertor olmayan bir android telefona indirildiğinde çalışır mı?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
5 Adımda Small Basic

MEB tarafından yayımlanan yeni müfredat programı incelendiğinde kodlama, algoritma gibi başlıkların...

Kapat