Kağıt Uçaklar ile Tıbbi Yardım

San Franscisco'da bulunan mühendislik ar-ge laboratuarı Otherlab, dünyanın en gelişmiş endüstriyel kağıt uçaklar serisini üretti. Kağıt uçaklar ihtiyaç duyulması halinde kan ve aşı gibi yarım kilodan fazla destek malzemesini taşıma kapasitesine sahipler. Kağıt uçaklar insanlar için uzak bölgelere yardım götürebilir.

Otherlab'ın Hava Platormu Otonom Destek Hareket Sistemi (APSARA) uçakları miselyum adı verilen ve çok pahalı olmayan, bir kaç gün içinde parçalanabilecek şekilde dizayn edilmiş bir maddeden yapılmaktadır. 

Kağıt Uçaklar

Kağıt uçaklar içerisinde GPS, otobilot, servomekanizma ve tek kullanımlık pil sayesinde kendi kendilerini sürebilir. Drone'lar tıbbi olarak hayat kurtaran maddeleri doğal felaket veya savaş nedeniyle ulaşılamayan ve yolların olmadığı kırsal bölgelere götürebilir. 

Otherlab'ın ekip lideri Mikell Taylor, bu cihazı kan ve medikal destek malzemesi gibi kritik ihtiyaçları, altyapı sorunları bulunan bölgelerde kullanılmak üzere tasarladıklarını ve kağıt uçak fikrinin en etkili yol olarak göründüğünü belirtti.

Otherlab, teslimat koordinatıyla birlikte yüzlerce kağıt uçak taşıyabilecek bir C17 ya da C13 kargo uçağı konseptini de önerdi. 

Çalışma ekibi,  California'nın herhangi bir bölgesine tıbbi destek malzemesi ulaştırabilecek bir çalışmayı öngörmektedir. Bu konuda benzer çalışmalar zaten var ama otonom araçların yüksek maaliyeti, dağıtım sonrası yeniden toparlanması ve kullanılabilirlik sıkıntıları sebebiyle sınırlılıkları bulunuyor. 

Taylor'ın dediğine göre amaç dünyaya yayılmak ve faydalı olmak. Umarız gerçekten dünya geneline yayılır ve yolların götüremediği ihtiyaç malzemelerini kağıt uçaklar götürür.

Kaynak: http://mashable.com

Görüntülenme Sayısı: 234

Kağıt Uçaklar ile Tıbbi Yardım” için 7 yorum

  • 1 Nisan 2017 tarihinde, saat 00:28
   Permalink

   Haklısınız kaygılarınız da,her teknoloji gibi kötüye kullanılma ihtimali var. Devlet kontrolünde olursa belki olasılıklar azalabilir. 😉

   Yanıtla
   • 24 Mayıs 2017 tarihinde, saat 23:32
    Permalink

    Aynen öyle hocam. Teknoloji gibi insana muazzam fayda sağlayabilecek bir olguyu nerelerde kullandıklarını açık ve acı bir şekilde görüyoruz.

    Yanıtla
    • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 17:04
     Permalink

     Bilinçli nesiller ile bu durumu azaltabiliriz umarım Hocam 🙂

     Yanıtla
  • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 16:57
   Permalink

   En kısa zamanda piyasa da görebiliriz umarım.

   Yanıtla
 • 16 Şubat 2018 tarihinde, saat 21:27
  Permalink

  hocam inşallah en yakın zamanda çıkar ve her geçen gün teknoloji bir tık öne çıkıyor çok ilginç

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
BTEx Canlı Yayın Eğitimleri

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Derneği'nin çalışmalarıyla hazırlanan BTEx Canlı Yayın Eğitimleri...

Kapat