Uzaya Yolculuk Macerası : Mars One Projesi

Bilim-Kurgu severlerin daha önce dizilerde, filmlerde duydukları hatta hayalini kurdukları bir proje hayata geçmek için gün sayıyor. Mars One projesi insanoğlunun Ay'a ayak basmasından sonraki en büyük başarısı olacağı konuşuluyor. 

Bir kaç adımda aklımıza takılan soruları cevaplayalım.

İşte Başlıyoruz 🙂

1. Mars One Projesi Nedir?

Kızıl gezegende yani Mars' ta kalıcı yerleşim birimi kurmak amacı ile yapılan bir projedir. Kısacası Mars One Projesi Mars'ta insan kolonisi kurup, devamlılığını sağlayabilmektir.

Mars One

2.  Mars One Projesi Kurucusu Kimdir?

İlk olarak Hollandalı iş adamı Bas Lansdorp önderliğinde başlayan bir projedir. Bas Lansdorp' u incelediğimizde master çalışmasını Mars' ta Kolonileşme üzerine yaptığını görüyoruz. Araştırmasından olumlu sonuçlar almış olacak ki Bas Lansdorp 2011 yılında Mars One Vakfını kurdu.  Kar amacı gütmeyen bir projedir. Projeye Hollandalı iş adamı ve gönüllü Mars meraklılarının maddi desteğiyle devam ediliyor. 

mars one gönüllüsü

3. Projenin Çalışma Takvimi Belli Mi?

Mars One sitesinden paylaşılan çalışma takvimine bir göz atalım.

 • 2011– Mars One Vakfı Kuruluşu
 • 2013- Mars One Projesi Gönüllü Seçimi
 • 2017- Mürettebat Başlangıç ( Dünya da bir koloni Kurması Planlanıyor.)
 • 2022- Demo Görev
 • 2024- ComSat Misyonu (Comsat: Bir İletişim Uydusu)
 • 2026- Rover ve Comsat (Rover: Mars yüzeyinde gezebilen çok işlevli robot. Amacı insanlardan önce yaşam alanı kurmak.)
 • 2029- Kargo Görevleri
 • 2030- Kargo Operasyonel
 • 2031- Kalkış Ekibi 1
 • 2032- Kalkış Ekibi 2

mars one projesi

4. Başvuru Süreci Devam Ediyor Mu?

Şu anda başvurmak mümkün değildir. İlk çevrimiçi astronot başvuru turunun kapanış tarihi 31 Ağustos 2013' tü. Mars One düzenli olarak yeni seçme programlarına başlayacak, dolayısıyla daha sonraki astronot seçim programlarına başvurma imkânına sahip olacaksınız.

uzay

5. Mars 'tan Geri Dönüş Var Mı?

Mars' a seyahat tek yönlü olacak. Mars’ta yalnızlıktan ve çevreden bunalıma giren bir kişinin geri dönme şansı olmayacak. Mars One projesi dönüş yolculuğu için uzay gemisi göndermeyi kapsamıyor ve bu konuda hiçbir taahhütte bulunmuyor. Yani bir bakıp çıkacaktık olayı işlemiyor. Bunun da bilimsel açıklaması olarak kemik erimesi gösteriliyor. Çünkü yer çekimsiz ortamda insan vücudu kemik kaybı yaşıyor. Süreç uzadıka kalıcı kayıplar meydana geliyor. Ve dünyaya döndüklerinde geri dönülmez sağlık problemleriyle karşılaşılabilir.

gelecek

6. Mars' taki Yaşam Savaşını Nasıl İzleyeceğiz?

İlginç olan kısımlarından birisi de bu aşamada gündeme geliyor. Mars'ta koloni kurulup insan yaşamaya başlayana kadar çeşitli sosyal medya hesaplarından takipçilerine ulaşabiliyorlar. Ama gerçek yaşam mücadelesi başladığında olay bir realite şov gibi canlı yayında izleyenlere sunulacak. Mars' ta Survivor , Mars: Biri bizi gözetliyor gibi program isimleri aklımıza geliyor. Buradan da projeye ciddi bir maddi kaynak elde edilebilir. Projenin devamlılığı açısından önemli olabilir.

 

Baktığımızda kağıt üstünde her şeyin hazır olduğunu görmekteyiz. Nasa' dan ve diğer kuruluşlardan eleştiriler gelse de projeye merak duyan, başvuran sayısının tahminimizden fazla olduğunu gördük. Bakalım zaman ne gösterecek deyip merakla Mars' a adım atacakları günü bekliyoruz.

Kaynak : http://www.mars-one.com/

Görüntülenme Sayısı: 591

Uzaya Yolculuk Macerası : Mars One Projesi” için 2 yorum

 • 9 Mayıs 2017 tarihinde, saat 22:08
  Permalink

  Para çok ya bilmiyorlar nereye harcasınlar. Sanki bu dünyaya bir şey vermişler de başka dünyalar keşfetmeye çıkıyorlar. Orada da savaş çıkarıp silah satmak için herhalde. Yazı ve bilgiler için ayrıca teşekkürler.

  Yanıtla
  • 31 Mayıs 2017 tarihinde, saat 01:23
   Permalink

   Oldukça yüksek bütçelerden bahsediliyor. Ve bağış toplanmaya proje sürecinde devam edilecek.Talk show programı ile de gelir seviyesini arttırması söz konusu. Kesinlikle bu kadar para ile daha faydalı işler yapılabilir tabi.. Unutmamak gerekir ki Mars projesi bir gün hayata geçirilecekti. Bu süreci izleme fikri de oldukça heyecan verici 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Motherbox ile Kablosuz Şarj

Motherbox , kablosuz menzil içindeki cihazlara güç aktaran güçlü bir 3D anten sistemine sahip bir...

Kapat