2030 Yılına Kadar Göreceğimiz 7 İnanılmaz Teknoloji

Gelecek neye benzeyecek?

Dünya ekonomik forumu bu sorunun cevabını bulmak için 800' den fazla uzman ve yöneticiye anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre 2030 yılına kadar bu 7 teknoloji tahminlerine ulaşabiliriz.

1. Robotlar

Robotlar zaten mavi yakalı sanayiyi bitirmiş durumdalar. Fakat anket sonuçlarına göre sırada beyaz yakalı olanlar var. 2021 yılına kadar robotların eczacı bile olabileceği düşünülüyor.

teknoloji2. Sensörler

İnternet ortamı, yürüdüğümüz kaldırımlardan giydiğimiz giysilere kadar genişleyecek. Anket sonuçlarına göre 2022 yılına kadar 1 trilyon farklı sensör internete bağlanabilir. Aslında giyilebilir teknoloji diyebiliriz. O tarihlere kadar şarj problemine de çözüm bulmalarını bekliyoruz.

gelecek3. Medical

3D baskı teknolojisi bir kaburga kafesinin bir parçasını değiştirmek için kullanılmıştı. 2024 yılına kadar ise bu teknoloji organ nakillerinde kullanılabilir. Önümüzdeki yıllarda bununla ilgili daha fazla haber görmeğe başlayacağız anlaşılan.

robot4. İnternet

Ankete katılanların %79’u 2024 yılına kadar internetin temel bir hak haline geleceğine inanıyor. Akıllı şehirler yazımızda ücretsiz internetin yaygınlaşacağı konusuna değinmiştik. Hatta Türkiye' de adil kullanım kotasının kalkması kademeli olarak gerçekleşecek. Daha erken gelmesini bekliyoruz.

2030 yılı5. Telefonlar

Elektronik bileşenler güçte artarak boyutlarda azalmaya devam ediyor. Ankete katılanların %80’i implant edilebilir telefonların 2024 yılına kadar piyasaya sürülebileceğini öngörüyor. Yerleştirilen telefon konuşma yerine kullanıcılarının düşüncelerini beyin dalgalarıyla iletmesine izin verebilir. Samsung firmasının bu konuda girişimleri olduğunu daha önceleri duymuştuk.

6. Arabalar

Araba paylaşımı ekonomisi dünya genelinde yaygınlaşıyor ve otomobil sahipliği konusundaki insanların düşüncelerini değiştiriyor. Ankete katılanların% 67'si, 2026'ya kadar özel otomobillerden daha fazla sürüş paylaşımı olacağına inanıyor. Sürücüsüz araba kullanımı için biraz daha beklememiz gerekecek.

7. Yapay Zeka

Geçmişteki hatalarından ders çıkararak büyük verilere dayalı karmaşık kararları otomatikleştirebilir.  Uzmanlar, bir Makinenin 2026 yılına kadar bir şirket yönetim kuruluna katılacağına inanıyor. Bununla ilgili birçok dizi ve film çekildi. Bilim kurgu severlerinin merakla beklediği haberlerin başında geliyor. Her zaman populerliğini koruyacak başlıklardan biri.

 

Sizin yakın gelecekte beklediğiniz teknolojik gelişmeler nelerdir? Yapay zeka hayatımızda ne kdar yer alacak?  Biraz sohbet edelim.

Kaynak:  https://www.facebook.com/techinsider/

Görüntülenme Sayısı: 772

2030 Yılına Kadar Göreceğimiz 7 İnanılmaz Teknoloji” için 2 yorum

 • 9 Mayıs 2017 tarihinde, saat 22:11
  Permalink

  Şu sensör olayını biraz açsaydın keşke 🙂 Merak ettim o teknolojiyi

  Yanıtla
  • 31 Mayıs 2017 tarihinde, saat 01:16
   Permalink

   Sensörler genel olarak kıyafetlerimize kadar eklenecek. Artık yürüyüş ayakkabıları adım sayabilecek. Nabız ölçebilecek gibi. Onun dışında vücut sıcaklığını ölçen kıyafetler bir başka örnek olabilir. Umarız açıklayıcı örnekler olmuştur 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kahoot ile Eğlenceli Sınavlar-Yarışmalar

Sıkıcı ders ortamlarından kurtulmak için teknolojinin bize sunduklarından yararlanmak gerekir....

Kapat