Ethical Hacker (Beyaz Şapkalı Hacker) Nedir?

Ethical Hacker kavramını anlayabilmek için  ilk olarak Hacker kavramını ele alalım.

Hacker Kimdir?

Kısaca internet korsanlarıdır.  Başkalarına ait sistemlere girerek şifrelerini alan, dosyalarına erişen, sistemleri kullanılamaz hale getirebilen bilgisayar ve iletişim teknoloji konularında yetkin kişilerdir. Firmalarında başlarına bela olmaktan geri durmazlar. Örneğin; bankalara saldırıp 1 saat kullanılamaz hale getirse büyük mali kayıplara sebep olabilir.  Yaptıkları karanlık işlerden dolayı siyah şapkalı hacker olarak anılırlar. 

Etik Hacker Kimdir?

Siyah şapkalı hackerların sahip olduğu yeteneklere ve sistem bilgilerine sahip olup bu yeteneklerini etik kurallar çerçevesinde kullanan kişilerdir. İyi tarafta olmayı tercih ettikleri için beyaz şapkalı hacker olarak anılırlar. Kısaca beyaz şapkalı hackerlar siyah şapkalı hackerlara karşı bir savaşta diyebiliriz. 

Etik Hackerin Görevi Nedir?

Bir firmanın dış tehlikelere karşı açıkları tespit edip gerekli güvenlikleri almak görevidir. Yani basit bir söylem ile kendi sistemlerine ilk kendileri saldırırlar. Bu saldırılar sonucunda gerekli önlemleri alarak kötü niyetli hackerlardan korunabilirler. İyi bir etik hacker firma itibarini korudugundan özellikle bankalar gibi büyük verilere sahip olan firmalar için önemli olmaktadir. 

İş ilanlarını incelediğinizde güvenlik uzmanlarının yani sıra Ethical Hacker uzmanlarının arandığını görebilirsiniz.  Geçtiğimiz yıllarda,şuanda  ve gelecekte birçok saldırıyla karşı karşıya kaldık,kalıyoruz ve kalacağız. İşte bu yüzden devletlerde ethical hackerlardan yararlanıyor . Zaman zaman BTK'nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) yaptığı yarışmaları takip edebilirsiniz. 

Ethical Hacker Nasıl Olabilirim?

İyi bir başlangıç için CEH eğitimlerini  araştırabilirsiniz. İsteyenler uzaktan eğitimde alabilirler.  Eğitim sonucundaki sınavı başarı ile tamamlayarak sertifikanın sahibi olabilirsiniz. Bu sertifika ile piyasada iş bulma imkanınız artacaktır. 

 

Bilişim dünyasında var olmak istiyorsanız "oku-öğren-uygula" prensibini edinmeniz gerekiyor.

 

Görüntülenme Sayısı: 578

Ethical Hacker (Beyaz Şapkalı Hacker) Nedir?” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Sanal Dünyanın Kayıp Çocuğu: Kevin Mitnick

Freedom Downtime ve Takedown filmlerine konu olan dünyanın en ünlü...

Kapat