Ken Thompson kimdir?

1943 ABD doğumlu olan Ken Thompson Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini elektronik mühendisliği dalında yapmış olan bilgisayar bilimcidir. 

Ken Thompson denildiğinde akla ilk gelmesi gereken C programlama diline öncülük etmiş olan B programlama olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında UTF-8 karakter sınıflaması da Ken Thompson ve Rob Pike tarafından geliştirilmiştir.

Ken Thompson neler yaptı?

B Programlam Dili

Ken Thopson tarafından geliştirilen B programlama dili Assembly dili ile üst düzey programlama dillerinin özelliklerini bir arada bulunduruyor. Tip desteği olmayan ve yorumlanarak çalışan B diline veri tipi ve derleme desteği getirilerek C programlama dili oluşturulmuş.  İnsanların zaten karmaşık olan değişken yapısını daha da zor hale getirdiği için değişkenlere tip tanımlayabilen C dili Dennis Ritche tarafından geliştirilmiştir.

Unix İşletim Sistemi

Bell Laboratuarlarında Dennis Ritche ile Mutich İşletim Sistemi projesine katılan elektronik mühendisi Ken Thompson bu projenin sonuçlanamaması üzerine yeni bir işletim sistemi geliştirmeye karar vermesi üzerine Dennis Ritche ve Thompson tarafından Unix işletim sistemi yazılmaya başlandı.

Unix işletim sistemi kullanılabilecek duruma gelmesiyle birlikte ilk olarak 1971 yılında yayınlandı. Daha sonra 1973 yılında Ritche tarafından C programlama dili kullanılarak yeniden yazıldı ve aynı yıl IBM tarafından organize edilen işletim sistemleri sempozyumunda duyuruldu.

Go Programlama Dili

Ken Thompson; B programlama dili, Unix ve UTF-8 dışında Belle (satranç makinesi, Endgame Tablebase) ve go programlama dilleri gibi başarılara da sahip olduğunu söyleyebiliriz.

2007 yılından itibaren Google tarafından geliştirmeye başlanan açık kaynak kodlu programlama dili olan Go, Ken Thompson’un da aralarında bulunduğu Google mühendisleri tarafından ortaya çıkarılmıştır. Mühendisler C++ dilinin karmaşıklığını beğenmedikleri için Go programlama dilini geliştirdiklerini belirtiyor. Bu dil diğer dillerin olumsuz özelliklerine çözecek ve olumlu taraflarını koruyacak şekilde tasarlanmış.

Unix temelde basit bir işletim sistemidir fakat basitliği anlatmak için dahi olmanız gerekir.
Dennis Ritche

Görüntülenme Sayısı: 663

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
En İyi Seyahat Uygulaması: Tripadvisor

Güneşin kendini göstermesi ile içimizdeki seyahat istediği de arttı. Şimdiden...

Kapat