Rekor kıran robotun şaşırtıcı masa tenisi oyunu!

Film ya da dizilerde çok fazla karşılaştığımız bir yandan korkutan bir yandan da "acaba mı?" dedirten yapay zeka ile ilgili gelişmeler hız kesmiyor. İnsanların düşünme yöntemlerini analiz ederek oluşturulmaya çalışılan yapay işletim sistemlerinin geleceğin en önemli konularından biri olduğunu söylememiz mümkün. 

Guiness Dünya Rekorları ekibi, bir robotun sıra dışı bir yeteneğini fark etti: Resmi olarak FORPHEUS denilen robot, ilk özel masa tenisi öğretmeni olarak çağırılıyor.

yapay zeka

Bir pingpong çarkı  barındıran bu mekanizma bir insana karşı oynayıp öğretebilir ve bileşenlerinin yeteneğini belirlemek için yapay zekasını aktif edebilir. İnsan yönlendiricisinin hareketlerine odaklanan hareket sensörü, sistemin merkezini gözetlemek için ise çift görüşlü sensör kullanıyor. Masanın üzerindeki kameralar, kürenin bir saniyedeki 80 defalık konumunu izliyor.

robot

Omron Corporation projesinin öncü lideri Tako Oya, makineler hakkındaki bir videoda Omron’un misyonunun insanların ve makinelerin uyum içinde olduğu bir gelecek yaratmak olduğunu söyledi.Bunu başarmak için de masa tenisi oynayabilen bir robot ürettiklerini ifade etti.

Robot dışarıda ciddi ve biraz da uğursuz görünürken ping-pong masasının yapay ağından ‘’Güzel iş!! , Orada kal!! ‘’ gibi olumlu mesajlar görüntüleyebiliyor.

Şu anda Taku’nun eklediği videoda bir insan, bir robota nasıl davranacağını öğretebiliyor, Fakat önümüzdeki 20 yıl içinde bir robot, diğer bir robota bir şeyler öğretebilecek ya da bir robot başka bir robotu geliştirebilecek.

Kaynak: http://www.foxnews.com

Görüntülenme Sayısı: 209

Rekor kıran robotun şaşırtıcı masa tenisi oyunu!” için 6 yorum

  • 11 Mayıs 2017 tarihinde, saat 16:40
   Permalink

   Kesinlikle. Gelecekteki teknolojiler için de fikir veriyor.

   Yanıtla
   • 17 Mayıs 2017 tarihinde, saat 00:23
    Permalink

    Bence de robotlar birçok işi yapacak gibi. Bu sene TUBİTAK için bizde arduino ile robot yaptık 3 proje. Elbette basit projeler ama bizler bile farkında olmadan girmişiz içine 🙂

    Yanıtla
    • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 17:56
     Permalink

     Eminiz bakış açınızı oldukça geliştirmiştir. Öğrencileriniz bu anlamda şanslı olacaktır. 🙂 Okullarda küçük projelerle öğrencilere ilham verilebilir. Çalışmalarınızın devamını dileriz 🙂

     Yanıtla
 • 23 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:25
  Permalink

  teknoloji o kadar gelişmiş ki artık çok değişik konularda robotlar üretiyorlar.

  Yanıtla
  • 26 Kasım 2017 tarihinde, saat 10:16
   Permalink

   Evet, robotlar artık eğlence sektöründe de kendilerini gösteriyorlar. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
2030 Yılına Kadar Göreceğimiz 7 İnanılmaz Teknoloji

Gelecek neye benzeyecek? Dünya ekonomik forumu bu sorunun cevabını bulmak...

Kapat