Artırılmış gerçeklik uygulamaları nedir?

Artırılmış gerçeklik kavramını son zamanlarda sık sık duymaya başladık. Gerek eğitim materyalleri olarak gerekse oyun olarak karşımıza çıkıyor. Artırılmış gerçeklik dünyadaki nesneler ile sanal dünya arasında bağlantı kurmaktır. Biraz daha teknik olarak tanımlarsak artırılmış gerçeklik, dünyadaki nesnelerin bilgisayar tarafından üretilen ses, grafik, görüntü ve GPS verileriyle oluşturulan 3D görünümdür. Artırılmış gerçeklik diğer adıyla AR(Augmented Reality) zenginleştirilmiş bir ortam sunarak gerçek dünya ile sanal dünya arasında köprü kuruyor.

Nasıl Kullanılır?

Kullanımı için telefon ya da tablet kullanabilirsiniz. Telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile kendi artırılmış gerçekliğinizi oluşturabilir ya da var olan örnekler ile hayatınızı renklendirebilirsiniz.

Nerelerde Kullanılır?

Bu sorunun geniş bir yanıtı var. Bir ara popüler olan Pokemon Go oyunu mantığını kavramamız için iyi bir örnek olacaktır. Kitapçılarda boyama kitaplarının artırılmış gerçeklik ile farklı bir boyut kazandığını görebilirsiniz. Eğitimde ise ders materyali olarak kalıcı öğrenmeyi destekleyen bir unsur olacaktır. Gelecek zamanlarda sanal deney ortamlarını eğitim-öğretime dahil etmek akıllıca bir hareket olabilir. Bugün boya fimalarından giyim firmalarına kadar geniş bir yelpazeden bahsedebiliriz. Bu alanlar zamanla artacaktır.

Uygulama Tavsiyesi

Öncelikle size tavsiye vermeden önce iki programı da kurup denedik. Birçok uygulamadan en kullanışlı olanlarını seçmeye çalıştık.

1.  QUIVER

Quiver uygulamasını Google Play' dan telefonunuza ya da tabletinize kolayca indirebilirsiniz. Yükleme gerçekleştiğinde karşınıza gelen ekranda boyama kitabı sayfalarını görebileceksiniz. Uygulama hem ücretli hem de ücretsiz dosyalar bulunduruyor. Ana ekran aşamaları kolay bir şekilde anlatmış. Boyama sayfasını yazdır,renklendir ve kamerayı sayfanın üzerine doğrult. İşte bu kadar. Boyama sayfasında boyadığınız karakterin koştuğunu, dans ettiğini, oyun oynama fırsatı sunduğunu görebilirsiniz.

artırılmış gerçeklik

Quiver Education uygulaması ise eğitim için tasarlanmış. Bir doğa olayının resmini boyadıktan sonra animasyonunu izleyebilirsiniz. Gerçekten başarılı çalışmaları mevcut gözüküyor. Anaokulunda etkinlik materyali olarak kullanılabileceği gibi küçükler ile kaliteli vakit geçirmenizi sağlayabilir.

2. AURASMA

Aurasma uygulamasını Google Play'dan telefonunuza ya da tabletinize kolaylıkla indirebilirsiniz. Üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra sizden doğrulama e-postasını onaylamanızı isteyecektir. O işlemi de tamamladıktan sonra artık uygulamanıza başlayabilirsiniz. Kendi hazırlayacağınız bir resim ile videonun bağlantısını hızlıca yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz.Adımlarından kısaca bahsedersek fotoğrafını çek, videonu yükle, isim ver ve kaydet. İşte bu kadar basit. Bıraktığı etki ise tahmininizden fazla olacaktır. Aurasma ile kendi auranızı oluşturmaya ne dersiniz? 

Aurasma çok daha geniş yaş grubuna hitap ediyor. İster anaokulunda bir pano hazırlayıp öğrenciler ile videolar çekip auralar oluşturabilirsiniz. İsterseniz de lise de ortaokulda panoya asılan sınav sorularının video çözümlerini ekleyebilirsiniz.

 

Artırılmış gerçeklik uygulamalarını kullanarak yaptığınız projeleri bizimle paylaşarak, daha çok insana ilham verebilirsiniz.

 

 

Görüntülenme Sayısı: 1238

Artırılmış gerçeklik uygulamaları nedir?” için bir yorum

  • 17 Mayıs 2017 tarihinde, saat 00:42
    Permalink

    İşte geleceğin en güzel teknolojilerinden biri de bu. Yakın zamanda simulasyon ve AR birleştirilip ışınlanma dediğimiz şeye benzer bir teknoloji geliştirilebilir.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Scratch ile Labirent Uygulaması
Scratch Labirent Uygulaması

Scratch programını kullanarak basit düzeyde bir labirent uygulaması için eklememiz...

Kapat