Milli Kodlama Platformu : Hacker Can

Ülkemizde 2017 yılı bilişimde gelişim yılı ilan edildi. Özellikle son zamanlarda bilişim alanında reformlardan söz ediliyor. Sadece teknolojik alt yapıyı iyileştirmek, yeni teknoloji üretmek değil ürettiğini kodlamanın önemi üzerinde de duruluyor. Artık gündemde milli kodlama kavramını daha sık görebiliyoruz. Hacker Can adında yerli ve milli değerlere sahip bir kodlama platformu geliştirildi. Hacker Can, ana dilde kodlama becerisi kazandırmak adına önemli bir eğitim platformudur. Tüketen değil üreten bir Türkiye için atılmış önemli bir adım sayılabilir.

Şimde Hacker Can platformunu detaylıca inceleyelim.

1. Hacker Can Türkçe olarak geliştirildi.İngilizce dil desteğine sahip. Kodlama yaparken uygulamanın %100 Türkçe olduğunu görebilirsiniz.

Hacker Can2. Her yaş grubu bu platform aracılığıyla kodlamayı öğrenebilir. Okumayı yazmayı bilmek yeterlidir.

3. Hacker Can platformu sayesinde küçük yaştan itibaren öğrencilere algoritmik düşünme, problem çözme ve geçek anlamda kod yazma becerisi kazandırılabilir.

kodlama4. Diğer platformlardan ayıran özelliği sürükle-bırak mantığını kullanmayarak gerçek kod yazma becerisi geliştirmeyi sağlamasıdır. 

programlama5. Hacker Can; eğitimlerin sonunda noktalama işaretlerinin ve yabancı karakterlerin en aza indirildiği CoffeeScript modelinde bir dil öğretir. CoffeeScript daha hızlı ve daha az kodla etkili programlama yapabilen bir dildir. Kısaca Javascript dilinin karmaşasından kurtulup daha az kodla CoffeeScript dilinde yazıyorsunuz. CoffeeScript ise bunu Javascript' e çeviriyor.

CoffeeScript6. MEB müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin 2017 yılı müfredatında yer almaktadır. Daha önce yazılarımızda bahsettiğimiz code.org ve scratch da müfredatta yer almaktadır.

milli yazılım

7. Uygulama indirmenize gerek yok. Web sayfası üzerinden telefon,tablet ve bilgisayardan rahatlıkla kullanılabilir.

hackercan

8. Platformda macera serisi bulunuyor.İlkokul (6-9 yaş) ve ortaokul (9+ yaş) olarak iki grup bulunuyor. Uzmanlar tarafından hazırlanan 200 bölümlük bu seri sayesinde yönerge takibi ve elle kodlama yapılabiliyor. Öğrenciler bu sayede hem eğlenmiş hem de öğrenmiş oluyorlar.

milli yazılım

9. Kod yazarak çizim yapabileceği bir çizim ekranı bulunuyor. Öğrendikleriniz ile geometrik şekiller oluşturabilirsiniz. Bir de stüdyo tasarlama bölümü mevcut. Siz de Hacker Can'ın 200 bölümünü tamamlarsanız bir bölüm tasarlayabilirsiniz.

üreten10.  Hacker Can projesinin gelişimine katkı sağlamak için başvuruda bulunabilirsiniz.Web sitesinde detayları mecvut.

Kaynak: http://www.hackercan.com/tr/

Görüntülenme Sayısı: 924

Milli Kodlama Platformu : Hacker Can” için 2 yorum

 • 17 Mayıs 2017 tarihinde, saat 00:27
  Permalink

  Bunu haberlerde duyduğumda çok sevindim.Böyle projeler desteklenmeli

  Yanıtla
  • 23 Mayıs 2017 tarihinde, saat 01:16
   Permalink

   Kayda değer bir uygulama. Haber yaparak biz de destek olmaya çalışıyoruz.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Google’dan Çizim Oyunu: Quick Draw

Google bir çizim oyunu olan Quick Draw ile karşımıza çıkıyor. Quick...

Kapat