USB Type-C farkı Nedir?

Bill Gates’in en büyük yanılgılarından olan “Kullanıcıların 640 KB’tan fazla belleğe ihtiyacı olmaz” konuşmalarının aksine bilgisayara dış ortamdan dosya aktarmak günlük hayatta çok sık yaptığımız işlerden biri haline geldi. Bu sebeple de Tak Çalıştır (plug and play) özelliğinden dolayı USB kablolar tercih ediliyor. İngilizcede Universal Serial Bus kelimelerinin kısaltması olan USB kablolar USB Type-C ile birlikte isminin hakkını da vererek evrensel olabilme yolunda ilerliyor. 

USB Type-C nedir?

 • USB 3.1 standartları baz alınarak geliştirilen yeni nesil bağlantı standartı olan Type-C saniyede 1.22 Gigabyte veri aktarımı yapabiliyor. Böylelikle yüksek boyutlarda dosya yedekleme problemi tarihe karışıyor diyebiliriz.

 

 • İlk göze çarpan özelliklerinden biri de çift yönlü olması. Yani her iki yönden de cihaz bağlantısı gerçekleştirilebilir.

 

 • USB Ttype-C cihazınızı, kablo üzerinden aktardığı enerji miktarının fazla olması sebebiyle çok daha hızlı şarj edebilme imkanı sunuyor.

 

 • HDMI, VGA, USB Type-A, microUSB, Ethernet gibi bağlantı noktalarını kullanabilmek için USB Type-C to USB, USB Type-C to HDMI gibi dönüştürücülere sahip olmanız gerekiyor. Bunun yerine tüm bağlantıları birleştiren adaptörleri de tercih edebilirsiniz.

 

 • Tek bir port üzerinden farklı cihazları destekleyen USB Type-C bağlantı tipi 21 Nisan 2017 tarihinde satışa çıkacak olan Samsung Galaksi 8’de bu porta sahip olacak.

Bilmediğini bilmek en iyisidir. Bilmediğimizi farkettirip daha çok araştırma yapmamıza vesile olan herkese selam olsun…

Görüntülenme Sayısı: 1819

USB Type-C farkı Nedir?” için bir yorum

 • 17 Mayıs 2017 tarihinde, saat 00:46
  Permalink

  En sık yaşadığım problemlerden biri. Akrabalardan biri PC getirir format at der içindekiler de gitmesin 🙂 C diski dışındakiler de sıkıntılı olduğu için onları da biçimlendiriyoruz mecbur yedek alıyorum saatler sürüyor 🙂

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Dr. Scratch ile Projelerinizi analiz edin!

Dr. Scratch hazırlamış olduğunuz projelerinizi çeşitli hesaplama alanlarında değerlendirerek sonuçları...

Kapat