Bir genç kızın, göz hastalıklarını tespit edebilen uygulaması.

16 yaşında bir genç kız, göz hastalığını tespit edebilen 3B basılı bir lens ve uygulama geliştirdi. 

Bir genç kız, bir akıllı telefona takıldığında ve bir uygulama ile kullanıldığında, diabetik göz hastalığı olan insanlar için bir ön tanı sağlayabilecek bir 3B baskılı lens oluşturdu. Hindistan'da küçük bir şehirde yaşayan dedesi diabetik göz hastalığı semptomları yaşadıktan sonra teşhis sistemini oluşturmak için bilgisayar bilimi becerilerini kullandı.

Diyabetik Retinopati Nedir?

Diyabetik hastalar için diyabetik retinopati görme kaybının en yaygın nedenidir. Hastalığın teşhisi genellikle retinanın fotoğrafını çekmek için özel bir kamera gerektiren iki saatlik bir sınav ile yapılır. On altı yaşındaki Kavya Kopparapu ve  ekibinin geliştirdikleri uygulama, fotoğraflarda diabetik göz hastalığını tanımlamak için bir AI sistemi kullanıyor.

3b lens ve uygulama 

Ekipte kimler var?

Kopparapu, uygulama ve objektifi geliştirirken oftalmologlar, sinirbilimciler ve makine öğrenimi uzmanları da dahil olmak üzere elinden gelen herkese seslendi. Kardeşini ve lise sınıf arkadaşını içeren ekibi, görüntüleri analiz etmede başarılı bir şekilde uygulanan konvolusyonlu bir sinir ağı kullanmayı seçti. Ekip, Microsoft araştırmacıları tarafından geliştirilen bir ağ modeli kullanmaya karar verdi. Ulusal Bilimler Enstitülerindeki 34.000 retinal taramayı göz hastalıklarını belirlemek için sistemin eğitiminde kullandı.

Kopparapu, taramaların genellikle çok karanlık ya da odak dışında olduğunu, ancak "bir akıllı telefon kullanarak elde edeceğiniz gerçek koşulların çok iyi temsil edildiğini" söyledi. AI sistemleri, veri kümelerindeki kalıpları analiz edip bularak öğrendi.

"SİSTEM DİYABETİK GÖZ HASTALIĞINI BİR DOKTOR İLE AYNI KESİNLİKTE TESPİT EDEBİLİR."

Sistem diyabetik göz hastalığını bir insan doktorunun aynı hassasiyetiyle tespit edebilir. Ekim ayında Kopparapu, uygulamanın Eyeagnosis testi için Hindistan'ın Mumbai'deki Aditya Jyot Göz Hastanesi ile ortaklık kurdu. O zamana kadar, uygulama sadece görüntülerde diyabetik göz hastalğını tespit etmekle kalmadı. Aynı zamanda kan damarları ve genellikle flüoresan bir boya enjeksiyonu gerektiren diğer ayrıntıları tespit edebildi.

Uygulama güvenilir mi?

Kopparapu, akıllı telefonun ilk prototipini hastaneye gönderdi. Akıllı telefonun flaşı, retinanın aydınlatılması için odaklanarak çalışıyor. Uygulama, hastanede beş zaten denendi ve her durumda doğru bir teşhis uyguladı. Uzmanlar, uygulama ve lens sisteminin bir takım farklı durumlarda güvenilir olduğu kanıtlandı.

Kopparapu, net bir genişleme planı bulunmamakla birlikte, son olarak Haziran ayında New York'taki O'Reilly Yapay Zeka konferansında Eyeagnosis sistemini sundu .

Kaynak: https://www.theverge.com/

Görüntülenme Sayısı: 292

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Microsoft Açık Akademi ile Programlama Öğrenin

Açık Akademi Nedir? Açık Akademi her yaştan ve her öğrenim...

Kapat