EBA’dan Kodlama Dersi

Okuma, yazma ve problem çözmenin yanında kodlama eğitimi de bu yüzyılın temel hedefleri arasında yerini almış durumda. EBA' nın, FATİH projesi kapsamında  temel programlama becerilerini küçük yaşlardan itibaren verilmesini desteklediğini ve bu yönde de çalışmaları olduğunu görüyoruz. Çocuklar için programlama eğitimde kullanılabilecek 3 farklı platform sunuyor.

1. Scratch ile Kodlama

Çocuklar için kodlama eğitiminde en çok kullanılan programlar arasında yer alan scratch programı, "http://scratch.eba.gov.tr/" adresi üzerinden basit bir dil ve örnek uygulamalar ile sunuluyor. Bu siteyi ziyaret ederek scratch 1.4 programındaki kod blokları ve komutlar hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tekno Yolcu Scratch arşivine ulaşmak için tıklayın.

2.Blockly Games

Blockly Games , programlamayı eğlenceli hale getirerek problem çözme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bir kodlama aracıdır. "http://kod.eba.gov.tr/tr/index.html" sitesi üzerinden karşımıza çıkan bölümleri seçerek Blockly Games üzerinden kodlama öğrenmeye ve öğretmeye başlayabilirsiniz. Scratch ile benzer özelliklere sahip bu program ile size verilen görevleri kod bloklarını birleştirerek program yazmanıza olanak sağlıyor.

3. Alice

Alice, sanal bir üç boyutlu dünyada etkileşim halinde olan karakterleri kullanarak bilgisayar programcılığının temel unsurlarını hızlıca ve kolayca öğrenmenize yardımcı olan, entegre bir geliştirme ortamıdır. Java üretim sistemleri için tasarlanmış olan bu dil sayesinde farkında olmadan programlama öğrenebilirsiniz. Alice öğrenmeye başlamak istiyorsanız EBA'nın sunduğu kaynaklara "http://f.eba.gov.tr/Kaynak/alice/" adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Kaynak:http://www.eba.gov.tr/kod

Görüntülenme Sayısı: 1077

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
3b lens ve uygulama
Bir genç kızın, göz hastalıklarını tespit edebilen uygulaması.

16 yaşında bir genç kız, göz hastalığını tespit edebilen 3B...

Kapat