Unplugged Codding – Bilgisayar olmadan kodlama

Hayatımızın her alanında var olan yazılımın temel seviyede okul öncesi ve ilköğretimde gösterilmesi için birçok yöntem kullanılabilir. Bunlardan biri de bilgisayar olmadan yapılabilen kodlama etkinlikleridir.

Bilgisayar olmadan verilen kodlama eğitiminde temel mantık bir senaryo üzerinden öğrencilerin problem çözmesini sağlamaktır. Öğrenci problemi çözerken olasılıklı düşünme becerisini geliştirecek ve bir problemin farklı çözüm yollarını keşfedecektir. Aynı zamanda Steve Jops'un da dediği gibi nasıl düşünmesi gerektiğini öğrenecektir.

Bilgisayarsız kodlama etkinlikleri için örnek verebileceğimiz siteler

1- Tospaa

Bilgisayarsız kodlama etkinliklerinde ilk aklımıza gelen "tospaa" web sitesinin hazırlamış olduğu senaryolar. Bu web sitesinde bazı kartlar ve bu kartların problem çözümünde nasıl kullanılacağı açıklanarak çeşitli senaryolar üretilmiş. Kartlar içerisinde senaryo oluşturmak için ve problem çözmek için kullanılan kartlar yer alıyor. Problem çözmek için yön kartları, döngü ve koşul kartları kullanılmış.

unpludding 

Tospaa sitesinden örnek etkinlik:

Yandaki resimde Tospaa'nın her dönüş noktası için bir hedefi var. Bu etkinlik yönergeleri ve döngüleri öğretmek için kullanılıyor.

Öğrencinin görevi tamamlaması için yön ve döngü kartlarını kullanarak dönüş noktalarından geçmesi gerekiyor.

 


2- Csunplugged

Csunplugged sitesinin yayınlamış olduğu etkinlikler kodlama eğitimi için hem eğlenceli hem de öğretici özelliklere sahip. Web sitesi yayınlamış olduğu ilgi çekici oyunlar, kartlar, ip, boya kalemleri ve sayıda kullanılan bulmaca aracılığıyla Bilgisayar Bilimleri dersi vermeyi amaçlıyor. Yabancı dilde olan bu web sitesi hazırladıkları etkinliklerin çevirilerini Türkçe dahil bir çok dilde yapıyor. Fakat şu andaki araştırmamıza göre etkinliklerin bir kısmının Türkçe çevirisinin olmadığını görüyoruz. Web sitesini güncelledikleri bilgisini paylaştıklarından dolayı yakın zamanda bütün etkinliklerin Türkçe çevirisi olacağını tahmin edebiliriz.

Csunplugged sitesinden örnek bir etkinlik:

Görüntülenme Sayısı: 4048

Unplugged Codding – Bilgisayar olmadan kodlama” için 2 yorum

 • 11 Aralık 2017 tarihinde, saat 20:54
  Permalink

  Elif hocam siteniz çok guzel

  Yanıtla
  • 12 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:14
   Permalink

   Teşekkür ederiz 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
EBA’dan Kodlama Dersi

Okuma, yazma ve problem çözmenin yanında kodlama eğitimi de bu...

Kapat