Google Santa Tracker ile Kodlama Etkinlikleri

Google Santa Tracker sitesi çocuklara yönelik eğlenceli içerikleriyle kodlamayı öğretiyor. Daha çok ilkokul öğrencilerine yönelik olan bu kodlama uygulamaları başlangıç seviyesi için ortaokul öğrencileri için de kullanılabilir. 

1. Dans ve Kodlama Etkinliği (Code Bogie)

TeknoYolcu-Santa-tracker

Code bogie kodlama uygulaması ile çocukların kodlamayı daha eğlenceli bir şekilde öğrenmesi sağlanabilir. Dance clasik ve dance freestyle olmak üzere 2 seçeneği bulunan code bogie ile öğrenciler sürükle bırak yöntemini kullanarak karakterlerin dans etmelerini sağlayacaktır. 

  • Dans Clasic: Gösterilen yönleri hafızamızda tutarak sürükle bırak yöntemiyle eklememizi sağlar. Komutları ekleyip çalıştır butonuna tıkladığımızda karakterlerin dans etmesini sağlamış oluruz.
  • Dans Freestyle: Komutları istediğimiz şekilde eklememize olanak tanır ve böylelikle karakterin istediğimiz şekilde dans etmesini sağlayabiliriz.

2. Kodlama ile Kar Tanesi Etkinliği (Code a Snowflake)

Kodlama ve kar tanesi uygulaması yine sürükle bırak yöntemi ile kullanabileceğimiz bir uygulamadır. Öncelikle hangi renkte kar tanesi şekli oluşturmak istiyorsak seçimini yapabilmek için kalem komutunu taşımamız gerekir. Ardından komutları rastgele eklesek bile ortaya güzel şekiller çıkıyor. 

3. Codelab Etkinliği

 

Bu etkinlik öncelikle ayrı olan parçaları birleştirmeye yönelik olarak başlamaktadır. Bu durumun komutların nasıl birbirine ekleneceğini kullanmaya yönelik olduğunu söyleyebiliriz. 14 seviyeden oluşan codelab uygulamasında seviyeler ilerledikçe yeni komutlar ekleniyor ve kuklanın hedefe ulaşması için bu komutları birbirine ekleyerek çalıştırmamız gerekiyor.

Kodlama uygulamalarına ulaşmak için tıklayınız.

Görüntülenme Sayısı: 325

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ders 1: Ardunio Nedir?

Ardunio Nedir? 1. Ardunio açık kaynak kodlu programlanabilir bir elektronik...

Kapat