mBlock ile Programlama

mBlock Programı arduino kartlarında bulunan mikrodenetleyiciyi programlamak için kullanılır. C programlama dilini öğrenmeye gerek kalmadan kod blocklarını kullanarak daha kolay bir şekilde programlama yapmamızı sağlar. Bu durumda programı küçük yaş seviyelerinde kolaylıkla kullanabiliriz.

Scratch 2.0 programına benzer bir arayüze sahip olan program bizlere "Robotlar" adında bir kod bloğu da sunuyor.  Bu bloğu ve uzantıları kullanarak aduino kartını programlayabiliriz.

1. Nasıl Kurulur?

http://www.mblock.cc/software/ web sitesi üzerinden kendinize uygun olan seçimleri yapıp indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

2. Arayüzü

Scratch 2.0 programına benzer bir arayüze sahiptir. Bu bölümde scratch 2.0 programı ile olan farklarını aktarmaya çalışacağız. mBlock programı 2 farklı arayüze sahiptir. 

  • İlk açılışta aşağıdaki resimdeki gibi bir arayüzle karşılaşırız.

  • Arduino Kipine geçtiğimizde aşağıdaki gibi bir arayüzle karşılaşırız. Bu arayüze geçmek için "Düzenle" menüsünde bulunan "Arduino Kipi" seçeneğini kullanabiliriz.

3. Bağlan Menüsü

Gerekli bağlantıları yaptıktan sonra hazırladığımız programı arduino kartına yüklemek için bağlan menüsünden arduino ile nasıl iletişim kuracaksak seçmemiz gerekiyor. Eğer karta bağlanmak için usb girişini kullanacaksanız programı yükleyebilmek için gerekli port seçimleri yapmış olmalısınız. Aksi taktirde arduinoya yükleme yaparken hata ile karşılaşırsınız. 

4. Kartlar Menüsü

Hangi arduino kartını kullanıyorsanız kartlar menüsünden bunun seçimi yapmanız gerekmektedir. Aksi durumda program yüklenirken yine bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bu menü firmanın üretmiş olduğu kart ve robotların seçimini yapmak için kullanılmaktadır.

5. Uzantılar Menüsü

mBlock yazılımı ile çalışırken çeşitli donanımları kullanabilmek için uzantılar menüsünden kullanmak istediğimiz donanımı eklememiz gerekmektedir. Örneğin: joystik gibi bir donanımı kullanmak için uzantılar menüsünü kullanırız.

 

 

Görüntülenme Sayısı: 1667

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Google Santa Tracker ile Kodlama Etkinlikleri

Google Santa Tracker sitesi çocuklara yönelik eğlenceli içerikleriyle kodlamayı öğretiyor....

Kapat