Ders 2: Arduino Bileşenleri

Arduino açık kaynak kodlu programlanabilir elektronik bir karttır. Arduino ile ilgili daha detaylı bilgi için "Ders 1: Arduino nedir?" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Arduino kartını kullanarak elektronik projeler geliştirebiliriz. Bunun için öncelikle arduino ile birlikte kullanılan diğer bileşenleri tanımamız ve temel elektrik bilgisine sahip olmamız gerekmektedir.

1.BreadBoard

TeknoYolcu-Breadboard

Breadboard arduino ile ilgili geliştirilen çoğu projede kullanılmaktadır. Genellikle elektronik devrelerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kullanılır. Devre tahtası olarakta isimlendirebileceğimiz breadboard içerisinde birbirine bağlı paralel hatlar bulunmaktadır. 

2.Jumper Kablolar

TeknoYolcu-JumperKablolar

Arduino ile geliştireceğimiz projelerde gerekli bağlantıları jumper kablolar sayesinde yapabiliriz. 3 çeşit jumper kablo mevcuttur. Erkek-erkek, dişi-dişi ve dişi-erkek olmak üzere uçlarındaki erkek ve dişi girişlerin bulunmasına göre sınıflandırılmıştır. 

3.Dirençler

Direnç, bir iletken üzerinden geçen akımın zorlanmasını sağlar. Elektrik devrelerinde akımı belli bir değerde tutmak için kullanılan dirençler devre elemanlarının üzerinden yüksek değerde akım geçmesini engeller. Dirençler üzerinde genellikle 4 veya 5 adet renkli şerit bulunur. Bu şeritler direncin değerini belirtmektedir.

Direnç değeri hesaplamak için tıklayın.

4.Potansiyometre (Ayarlı Direnç)

Potansiyometre, drencin dışarıdan bir etkiyle ayarlanabilmesini sağlayan devre elemanıdır. Potansiyometre kullanılarak bir devrenin direnci arttırılabilir veya azaltılabilir. Örneğin basit bir led yakma uygulamasını yaparken potansiyometre kullanırsak ledin parlaklığını azaltıp arttırabiliriz.

5. Işık Saçan Diyotlar (LED'ler)

TeknoYolcu-LEDler

Diyot, elektrik akımının tek yönlü iletilmesini sağlayan yarı iletken maddelerden yapılmış bir devre elemanıdır. Diyotun birçok çeşidi bulunmaktadır. Doğrultucu diyot, köprü diyot, ışık saçan diyot (LED) bunlardan bazılarıdır. LED'ler elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanlarıdır.

6. RGB LED'ler
TeknoYolcu-RGB

RGB, red(kırmızı), green(yeşil) ve blue(mavi) renklerinin baş harflerinden türetilmiş bir isimdir. RGB LED'ler tek paket içerisinde kırmızı, yeşil ve mavi renkleri bir arada bulundurur. Kodlama sayesinde bu renklerin oranlarını belirleyerek RGB LED'in farklı renklerde yanmasını sağlayabiliriz. 

7. Kondansatör(Kapasitör)

TeknoYolcu-Kondansatör

Kondansatörler, elektrik enerjisini depolayan iki uçlu devre elemanlarıdır. Kondansatör yapı olarak, iki iletken levha arasına yerleştirilen bir yalıtkan maddeden oluşmaktadır.Genellikle elektriği depolamak için kullanılan kondansatörler elektiriği kısa süreliğine depolayabilir. 

8. Transistörler

TeknoYolcu-Transistör

Transistör, 3 bacaklı yarı iletken aktif devre elemanıdır. Transistörler yapımında kullanılan maddeye göre PNP ve NPN olmaz üzere 2 çeşidi vardır. Transistörler, bir gerilim ya da akım kaynağı ile başka bir gerilim ya da akım kaynağını kontrol etmek için kullanılırlar. Aynı zamanda küçük elektrik sinyallerini yükseltmek ve anahtarlama yapmak(on/off) amacıyla da kullanılırlar.

9. Röle

TeknoYolcu-Role

Röle, üzerinden akım geçtiğinde başka bir elektrik devresinin açılıp kapanmasını sağlayan bir anahtardır. Röle, düşük akım kullanarak yüksek akım ve gerilimlerin kontrolünü sağlar. Yüksek akımlı devrelerin kontrolü için oldukça önemli olan röle bobin, palet ve kontak olmak üzere 3 ana bölümden meydana gelir.

10. Buzzer

TeknoYolcu-Buzzer

Buzzer arduino ile birlikte kullanılabilen mini bir hoparlördür. Buzzer arduino devrelerinde ses elde etmek için kullanılır. Örneğin; çalar saat, hırsız alarmı gibi arduino projelerinde kullanılabilir.

11. Servo Motor

TeknoYolcu-ServoMotor

Servo motor, belirtilen açı değerlerinde hareket kontrolü yapılan bir motor çeşididir. Servo motorların içerisinde motorun hareketini sağlayan bir DC motor bulunmaktadır. Servo motorlar çok geniş bir hız komutunu yerine getirecek şekilde tasarlanır. Servo motorlar kullanıcının komutlarını yerine getiren motorlardır. 

12. 2×16 LCD Ekran

TeknoYolcu-2x16LCD

LCD, liquid crystal display (sıvı kristal ekran) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Sözcükleri ya da sensörleri kullanarak aldığımız değerleri ekrana yazdırmak amacıyla arduino ile birlikte kullanabileceğimiz bir ekrandır.

 

Görüntülenme Sayısı: 578

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
mBlock ile Programlama

mBlock Programı arduino kartlarında bulunan mikrodenetleyiciyi programlamak için kullanılır. C programlama...

Kapat