Scratch 3.0: Neler değişti?

Scratch kodlama programının yeni sürümü olan scratch 3 ile birlikte aynı kalan ve değişen birçok özellik karşımıza çıkıyor. Genel olarak baktığımızda yeni sürümün daha kullanışlı bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Gelelim "Neler değişti? sorusuna…

1. Kurulum Farkı

Scratch 2.0 kodlama programını bilgisayara kurabilmek için öncelikle Adobe Air programının bilgisayara yüklenmesi gerekiyordu. Scratch 3.0 sürümünde ise böyle bir yüklemeye ihtiyaç duymadan setap dosyası çalıştırılarak kurulum gerçekleştirilebiliyor. https://scratch.mit.edu/download adresinden scratch 3 sürümüne ulaşarak uygulama dosyasını indirebilirsiniz.

TeknoYolcu-KurulumFarkı

2. Arayüz Farkı

Scratch 3.0 sürümünde arayüzün tamamen değişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Scratch 2 sürümünde sol tarafta bulunan sahne yeni sürümle birlikte sağ tarafa konumlandırılmış. Ayrıca kod blokları ve kodlama alanın da yerleri değiştirilmiş.

TeknoYolcu-ArayüzFarkı

3. Kod Blokları Farkı

  • Hareket Bloğu: 14 farklı komutun bulunduğu hareket bloğuna yeni sürümle beraber “1 sn de rastgele konuma git” komutu eklenmiştir. Bu komutla beraber rasgele yer değiştirme işlemlerinde süre de belirlenebilir ve böylelikle yapılmak istenen işlem daha az komutla gerçekleşmiş olur.
  • Görünüm bloğu: Yeni sürümle beraber görünüm bloğunda çok fazla bir değişiklik olmamış. Yalnıca daha önce “dekor1 dekoruna geç” komutunun içinde bulunan sonraki dekor komutu ayrı bir komut olarak karşımıza çıkıyor.
  • Ses bloğu: Ses bloğundaki komutlar yeni sürümle birlikte oldukça azaltılmış. Eski sürümde gördüğümüz “tempoyu 20 arttır”, “tempo 60 vuruş/dk olsun” gibi tempo ile ilgili komutlar yeni sürümle birlikte kaldırılmış. 
  • Algılama Bloğu: Yeni sürümle birlikte “video saydamlığı %50 olsun” komutu kaldırılmış.
  • İşlemler(Operatörler): Yeni sürüm ile birlikte “apple (a) ‘i içeriyor mu?” komutu karşımıza çıkıyor. Bu komut ile birlikte herhangi bir değişkenin içerisinde bulunan değerlere göre işlem yapmamız kolaylaşıyor.
  • Olaylar, kontrol, değişkenler(veri) bloklarında herhangi bir değişiklik yapılmamış.

4. Sahne ve Kuklalar

Yeni sürümle birlikte birçok yeni sahne düzeni ve yeni kuklalar karşımıza çıkıyor. Görselliği daha gelişmiş uygulamalar yapmamızın daha mümkün hale geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca eski sürümde bulunan ipuçları menüsüne benzer bir özellik gösteren eğitici dersler menüsü de bulunmakta. Bu menü kullanılarak birçok uygulama ve oyununun yapım aşamalarına ulaşabilir ve kendi programınızı oluşturabilirsiniz.

TeknoYolcu-İpucuFarkı1

5. Eklenti Farkı

Scratch 2.0 sürümünde karşımıza çıkan Kalem bloğu yeni sürümde bloklar kısmında görünmemekle birlikte eklenti şeklinde karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda ses bloğunda görünmeyen özellikleri de eklenti şeklinde yükleyebiliyoruz.

Blokların dışında birçok farklı eklenti yeni sürümle birlikte karşımıza çıkıyor. Metin, video, ses ve kalem ile ilgili eklentilerin yanı sırı makey makey, mikro bit, lego mindstrom ev3, lego boost, lego education wedo 2.0 gibi birçok donanım eklentisi de yeni sürümde bulunmakta.

TeknoYolcu-EklentiFarkı

Görüntülenme Sayısı: 472

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Arduino Ders 8: Ultrasonik Mesafe Sensörü Kullanımı

Mesafe sensörü, karşısında bulunan nesneye olan mesafesini hesaplayan bir sensördür....

Kapat