Yeni Sürüm mBlock 5.1.0

Güncellenerek birçok hatasından arındırılmış olan mBlock kodlama ve robotik programının yeni sürümü mBlock 5.1.0'ın aynı zamanda daha kolay bir kullanım sağladığını söyleyebiliriz. Geliştirmek istediğiniz projeleri mBlock 5.1 sürümü ile çok daha az hata ile daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1.Nasıl Kurulur?

Bilgisayarınazda var olan mBlock programını çalıştırdığınızda güncellenen yeni sürümden sizleri haberdar eden ve yüklemek isteyip istemediğinizi soran bir bildirim verecektir. "Bilgisayarıma indir" seçeneğini kullanarak güncellemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca http://www.mblock.cc/mblock-software/ adresinden de işletim sisteminize uygun olan kurulum dosyasını indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz. 

TeknoYolcu-mBlockKurulum

2. Yeni Arayüz

mBlock programının yeni sürümünde scrath 3.0'da olduğu gibi birçok değişiklik gözümüzü çarpıyor. Yeni sürümle beraber arayüzdeki öğelerin yerlerinde çok fazla değişiklik olmamasına karşın daha kullanışlı bir hale getirildiğini söyleyebiliriz. 

Arayüzdeki değişikliklerden bana göre en kullanışlısı sahne alanının altında bulunan aygıtlar sekmesi. Bu sekme ile beraber üzerinde çalışmış olduğumuz donanımı kolaylıkla programa bağlayabilir ve o donanıma ait kod bloklarının listelenmesini sağlayabiliriz. Böylelikle ihtiyacımız olan kod bloğuna daha kolay bir şekilde erişim sağlamış oluyoruz. 

TeknoYolcu-mBlockArayüz

3.Sahne, Kuklalar ve Kod Blokları

mBlock 5.1.0 sürümü bizlere daha fazla sahne ve kukla seçeneği sunuyor. Kuklalar arasında  simge, hayvan, bitki, yiyecek, müzik, spor, moda gibi bir çok farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Dekor kütüphanesinde ise aynı şekilde okul, doğa, şehir, iç ve dış mekanlar gibi seçenekler bulunuyor. Yeni kukla ve sahne düzenleri ile çok daha güzel uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Eski sürümde bulunan kod bloklarının yanı sıra daha az kod kullanarak uygulama geliştirebilmemiz için birçok yeni kod bloğu da yeni sürüme eklenmiş. Ayrıca kod bloklarının altında bulunan uzantı butonunu kullanarak yapmak istediğimiz uygulamaya ait kodları programa ekleyebiliyoruz.

TeknoYolcu-mBlockKod
4. Aygıtlar
Sahnenin hemen altına eklenmiş olan aygıtlar sekmesini kullanarak mBot, mBot Ranger, Arduino, Microbit, Bluetooth controller, Motion Block, HoloCode, Ultimate 2.0, NovaPi, Mega Pi Pro gibi birçok farklı aygıta bağlanabilir ve bu aygıtlara ait kodları kullanabiliriz. 

TeknoYolcu-mBlockAygıt

Görüntülenme Sayısı: 683

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TeknoYolcu-Scratch3
Scratch 3.0: Neler değişti?

Scratch kodlama programının yeni sürümü olan scratch 3 ile birlikte...

Kapat