Arduino İle Zar Oyunu

TeknoYolcu-7SegmentliDisplayArduino ile 7 segmentli LED görüntü modülünü kullanarak eğlenceli bir zar oyunu hazırlayacağız. Bu uygulamamızda butona basıldığında programın 1 ile 6 arasında rasgele bir sayı tutmasını ve bu sayının da 7 segmentli modülde görüntülenmesini sağlamamız gerekmektedir.Uygulamayı yapabilmek için öncelikle 7 segmentli display olarak da bilinen bu modülün yapısını iyi kavramamız gerekmektedir.

Yapısında 7 ayrı LED çizgi bulunan bu modülde her bir çizgi segment olarak isimlendirilmektedir. Her bir segment şekildeki gibi farklı bir harf ile isimlendirilmektedir. Modülde hangi sayıyı görüntülemek istiyorsak eğer o harflere karşılık gelen uçların bağlı olduğu pinleri düşük veya yüksek yapmamız gerekmektedir. Ayrıca ortak anot ve ortak katot olmak üzere 2 farklı model bulunmaktadır. Arduino bağlantıları ortak anot ve ortak katotlu displaylerde birbirinden farklıdır. Ortak anotlu displayde ortak anot pini arduinonun 5v pinine, ortak katotlu dislayde ortak katot pini arduinonun gnd pinine bağlanır.

TeknoYolcu-ZarKatotAnot

1. Arduino devresi hazırlanır.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 adet arduino 
 • 1 adet breadboard
 • 1 adet 7 segmentli display
 • 2 adet buton
 • 2 adet 10k direnç
 • 16 adet erkek-erkek jumper kablo

TeknoYolcu-ZarBağlantı

 • ​Arduinonun gnd pini breadboardın (-) kısmına, 5v pini (+) kısmına bağlanır.
 • Butonların bir ucu breadboardın (+) kısmına diğer ucu ise arduinonun 11 ve 10. Sayısal pinlerine bağlanır. Ayrıca sayısal pine bağlanan ucu drençler ile breadboardın (-) kısmına bağlanır.
 • 7 segmentli display in üst kısmında bulunan ortak anot ucu breadboardın (+) kısmına bağlanır.
 • 7 segmentli displayin diğer pinleri şekilde gösterildiği gibi arduinonun sayısal pinlerine bağlanmıştır.

TeknoYolcu-ZarKatotAnot 2

2. mBlock programı kullanılarak kod blokları oluşturulur.

TeknoYolcu-ZarBlokKomutların Açıklaması: 7 segmentli displayde görünmesini istediğimiz 1-6 arasındaki sayıları tanımlaması aşağıdaki şekilde yapılmalıdır. Bunun için öncelikle Veri/Blok bloğunuda bulunan “bir blok oluştur” seçeneği kullanılarak 6 farklı tanımlama yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken görüntülenmesini istediğimiz sayıya karşılık gelen harflerin bağlı olduğu pinlerin düşük yapılması gerekmektedir. Örneğin 1 yazmasını istiyorsak b ve c harflerine karşılık gelen 5 ve 6. Pinler düşük yapılır diğer pinler ise yüksek yapılır.

TeknoYolcu-ZarKod1Komutların Açıklaması: Yukarıda yer alan komutlar uygulamanın animasyonlu olması için eklenmiştir. İsteğe bağlı olarak bu komutları yazmasanız dahi program çalışacaktır. Bu komutar ile  11. Pine bağlı olan butona basıldığında 10. Butona basılana kadar  1-6 arasındaki sayıların ekranda hızlı bir şekilde akması sağlanmıştır.

TeknoYolcu-ZarKod2

Komutların Açıklaması: Yukarıda yer alan komutlar sürekli olarak 10. Pine bağlı olan butona basılıp basılmadığını kontrol eder. Butona basıldığı zaman 1-6 arasında rastgele olarak tutulan bir sayı “zar”değişkenine aktatarılır. Tutulan sayı hangisi ise başta tanımlamış olduğumuz sayıya karşılık gelen komutlar çalıştırılır ve 7 segmentli displayde sayının görüntülenmesi sağlanır. Örneğin: tutulan sayı 4 ise “tanımlı 4” bloğu çalışır ve display ekranında 4 sayısı gözükür.

Uygulama videosu için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. 

 

Görüntülenme Sayısı: 395

Arduino İle Zar Oyunu” için 3 yorum

 • 14 Ocak 2021 tarihinde, saat 15:38
  Permalink

  Hocam “Tanımla” bloğunu bulamadım. Ne yapmalıyım. Sanırım güncellemeden sonra kaldırılmış.

  Yanıtla
  • 5 Şubat 2021 tarihinde, saat 21:17
   Permalink

   Yeni sürümde Bloklarım sekmesine gelerek “Bir blok oluştur” seçeneği ile tanımlama yapılması gerekiyor. Sonrasında ayrı bir blok oluşacaktır. Biz burada 1-6 arasındaki sayıları isimlendirdik tanımlama yaparken. Siz de istediğiniz isimde 6 farklı tanımlama yaparak uygulamayı yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 15 Mart 2021 tarihinde, saat 17:43
  Permalink

  HOCAM BUNU LED MATRIXLE YAPSAK( BİRDE LED MATRIX 2 ADET OLSA AYRI AYRI 3,5 6,4 GELSE KODU NASIL OLUR

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TeknoYolcu-SmallBasicBaşlangıç
Small Basic Ders 1: Başlangıç

Small Basic programlamaya yeni başlayanlar ve çocuklar için Microsoft tarafından...

Kapat