Bilişim Teknolojileri Temel Kavramlar Scratch Etkinliği

Scratch programı kullanarak hazırlamış olduğumuz bilişim teknolojileri temel kavramlar Scratch uygulamasını “Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi” adlı yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu uygulamamızda da scratch etkinliğinin yapım aşamalarını anlatarak aynı anda birçok konunun paralel olarak işlenmesine katkı sağlamış olacağız.
Sizlerde bu uygulamayı Scratch Kodlama derslerinizde yaptırarak hem kodlama bilgisini geliştirebilir hem de bilişim teknolojilerinin temel kavramları dersinin bir hatırlatmasını yapabilirsiniz.

1Sahne ve Kuklaların Hazırlanması

  • Uygulamamızda sahne olarak “Blue Sky” isimli dekoru kullandık ve başlık olarak “Bilişim Teknolojileri Temel Kavramlar” yazısını “dekorlar” sekmesini kullanarak oluşturduk. Sizlerde uygulamayı yaparken farklı sahne düzenleri tercih edebilirsiniz.

TeknoYolcu-BitScratch0

  • Sahnemizi oluşturduktan sonra soru sorması için kullandığımız Abby kuklasını “Kuklayı kütüphaneden Seç” butonuyla sahnemize ekliyoruz.

TeknoYolcu-BitScratch1

  • Cevap butonları için Scratch kütüphanesinde var olan “Button2” kuklasını sahneye ekleyerek “kılıklar” sekmesinden içerisine cevapları oluşturuyoruz. Uygulamayı daha kısa sürede tamamlamak için bir adet kukla ekleyerek komutları oluşturduktan sonra kuklayı çoğaltabilirsiniz.

TeknoYolcu-BitScratch2

  • “Cevap” yazılı olan buton sadece kontrol amaçlı eklenmiştir. İçerisine herhangi bir komut yazılmayacaktır. Onun dışında eklenen butonlar içerisinde birkaç farklılık ile aynı komutlar yer alacaktır. Eklenen cevaplar: Yazılım, İletişim, Donanım, Bilgi, Teknoloji, Bilişim Teknolojileri, Bilgisayar ve Elektriktir.

2. Abby Kuklasına Yazılacak Komutlar

  • Abby Kuklası için öncelikle “Özel Taşlar” bloğunu kullanarak “ bir taş oluştur” seçeneği ile “soru” adında bir taş oluşturuyoruz. Bunu yapmamızın sebebi aynı komutları 2 farklı yerde kullanmamız gerektiğindendir. Özel taş oluşturarak tek bir kere komutları oluşturacağız ve 2 farklı yerde tek bir komut ile bu komut dizisini kullanabileceğiz.

TeknoYolcu-BitScratch

  • Abby Kuklasına Eklenecek Diğer Komutlar aşağıdaki gibidir.

TeknoYolcu-BitScratch4

3. Cevap Butonu Kuklalarına Yazılacak Komutlar

  • Cevap kuklalarında yazılacak komutlar aşağıdaki gibidir. Burada dikkat edilmesi gereken “iletişim” butonu içerisine “iletişim” haberi gelinece komutu kullanılır. Diğer butonlar içinde kendi ismindeki haber geldiğinde komutların çalışması sağlanır.
  • Komutlar arasındaki diğer bir fark ise konumlarıdır. Burada eğer cevap kuklasına değmediyse veya cevap butonuna değmesine rağmen doğru cevap değilse ilk konumuna gelmesini sağlamamız gerekmektedir.

TeknoYolcu-BitScratch5

Uygulama dosyası için instagram hesabımızı takip ederek talepte bulunabilirsiniz.

Görüntülenme Sayısı: 465

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TeknoYolcu-BTÖnemi
Bilişim Teknolojileri 1: BT’nin Günlük Yaşamdaki Önemi

1. Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi Konu Anlatımı Konu anlatımı...

Kapat