mBlock Arduino ile Rengini Seç Işığını Yak

RGB, red(kırmızı), green(yeşil) ve blue(mavi) renklerinin baş harflerinden türetilmiş bir isimdir. RGB LED'ler tek paket içerisinde kırmızı, yeşil ve mavi renkleri bir arada bulundurur. Kodlama sayesinde bu renklerin oranlarını belirleyerek RGB LED'in farklı renklerde yanmasını sağlayabiliriz.
mBlock programını kullanarak hazırlamış oluğumuz bu uygulamada, mBlock ve arduinonun eş zamanlı çalışmasıyla RGB LED’in ekranda seçmiş olduğumuz butonun renginde yanmasını sağlayacağız.

1. Arduino devresi hazırlanır.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 adet arduino 
 • 1 adet breadboard
 • 1 adet RGB LED
 • 4 adet erkek-erkek jumper kablo

TeknoYolcu-RGBortakanot

 • RGB LED’in R, G ve B uçları sırasıyla arduino’nun 6, 5 ve 4. sayısal pinlere bağlanır.
 • Ortak anotlu RGB LED’in uzun bacağı arduino’nun 5v girişine bağlanır. Eğer ortak katotlu bir RGB LED kullanıyorsanız bu bacağı arduio’nun GND pinine bağlamanız gerekmektedir.

2. mBlock programı kullanılarak butonlar ve kod blokları oluşturulur.

 • mBlock programı kullanılarak “Yeni kukla ekle” seçeneği ile aşağıdaki kuklalar oluşturulur. Kırmızı kuklayı oluşturduktan sonra kuklaya sağ tıklayarak “kopyasını çıkart” seçeneği ile çoğaltılarak renk ve isimleri değiştirilir.

TeknoYolcu-RGBbutonlar

 • Kırmızı, yeşil ve mavi adında 3 adet değişken oluşturulur.

TeknoYolcu-RGBdeğişken

 • Her bir kukla için aşağıdaki komutlar oluşturulur. Burada yer alan değişken değerleri rengin RGB kodu olacak şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bizdeki gibi eğer ortak anotlu RGB kullanıyorsanız eğer bu değerler 255’e tamamlanacak şekilde girilmelidir. Örneğin; Kırmızı renginin RGB değeri; 255, 0, 0 ‘dır. Kırmızı rengi için kodu 255’e tamamlayan değerler ise 0, 255, 255 olarak girilmelidir.
 • Aşağıda yer alan komutlar kırmızı kuklası tıklandığında kırmızı değişkeninin 0, yeşil ve mavi değişkeninin 255 olmasını sağlar ve “tıklandı” adında haber gönderir. Aşağıdaki resimde verilen kukla renklerine ait değerler kullanılarak bu komutlar diğer kuklalar için de aynı şekilde uygulanmalıdır.

            TeknoYolcu-RGBkod12

 • Aşağıda yer alan komutlar “tıklandı” haberi geldiğinde yani herhangi bir kuklaya tıklanma olayı gerçekleştiğinde çalışmaktadır. 6, 5 ve 4. pinlerin sırasıyla kırmızı, yeşil ve mavi değişkenlerinin olması sağlanır. Böylelikle RGB değeri tıkladığımız buton renginin değeri haline gelmektedir. Burada sayısal pin yerine pwm pin komutunun kullanılmasının sebebi analog bileşenleri dijital sinyaller ile kontrol edecek olmamızdır.

TeknoYolcu-RGBkod2

3. Program ile arduinonun eş zamanlı çalışması için gerekli hazırlıklar yapılır.

mBlock programı çalıştırıldıktan sonra bağlan menüsü-seri port yolu izlenerek arduino’nun bağlı olduğu port numarası seçilir. Ardından arduino ile mBlok programını eş zamanlı çalıştırabilmek için bağlan menüsünden aygıt yazılım güncellemesi seçilir ve yazılımın yüklenmesi beklenir.

TeknoYolcu-RGBEşZaman

Uygulama videosu için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. 

Görüntülenme Sayısı: 246

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TeknoYolcu-MikroBitDers1
Micro:Bit Ders 1: Kodlama ve Robotik

Günümüzde programlamayı ve robotik bilimini çocuklara öğretmek için birçok eğlenceli...

Kapat