Micro:Bit Ders 1: Kodlama ve Robotik

Günümüzde programlamayı ve robotik bilimini çocuklara öğretmek için birçok eğlenceli yol bulunmaktadır. Arduino, scratch, lego setler, mbot, makey setler gibi birçok aracı kullanarak çocuklara kodlama becerisi kazandırabiliriz. Bunlardan bir tanesi de mikro kontrolcü kartı olan mikro:bit’ tir.

TeknoYolcu-MikroBitDers1-1

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında çocukların gelişimlerini önemli ölçüde destekleyen kodlama ve robotik araçları arasında bulunan mikro: bit kontrolcü kartı ile birçok proje geliştirilebilir.

1. Mikro:Bit Kartı Donanımsal Özellikleri

Mikro:bit üzerinde çeşitli led, buton ve sensörler bulunmaktadır. Bu özellikler aracılığı ile dış ortam ile veri alış-verişi sağlanabilir ve kodlama yardımı ile bu veriler üzerinde işlemler yapılabilir.

TeknoYolcu-MikroBitDers1-2

  • Butonlar: Mikro:bit kartı üzerinde 2 adet programlanabilir buton bulunmaktadır.
  • LED Matris: Mikro:bit kartı üzerinde  5×5 diziliminde 25 adet LED bulunmaktadır. Bu ledler metin gösterimi, animasyon ve oyunlar için kullanılmaktadır.
  • İvme Ölçer Sensörü: İvme ölçer bir nesne üzerinde 3 boyutta (x,y,z) gerçekleşen etkinin algılanmasını sağlar.
  • Sıcaklık Sensörü: Mikro:bit kartı üzerinde ortamdaki ısı değer ve değişiminin algılanmasını sağlayan sıcaklık sensörü bulunmaktadır.
  • Pusula: 3 boyutta (x,y,z) yön belirleme için kullanılmaktadır.
  • Bluetooth Bağlantısı: Bluetooth bağlantısı mikro:bit kartının diğer akıllı cihazlar ile haberleşmesini sağlamak için kullanılmaktadır.
  • USB Girişi: Micro:Bit kartını programlayabilmek için usb girişi kullanılarak bağlantı sağlanır. Aynı zamanda mikro:bit’in çalışması için gerekli olan güç akışı da sağlanmış olur.
  • Başlat Düğmesi: Mikro:bit içerisinde var olan komutların yeniden çalışmasını sağlamak için kullanılan düğmedir.
  • Konektör: Mikro:Bit kartının yan tarafında bulunan konektör harici sensör veya motorların mikro:bit’e bağlanması için kullanılmaktadır.
  • Pil Girişi: Mikro:bit kartı üzerinde bilgisayardan bağımsız olarak kullanılmasını sağlamak için pil girişi bulunmaktadır.

2. Mikro:Bit ile Programlama

TeknoYolcu-MikroBitDers1-3

Mikro:bit kartı phyton, javascript, scratch, makecode editör gibi hem programlama dilleri ile hem de blok tabanlı programlar ile programlanabilmektedir. Ayrıca mikro:bit üzerinde bulunan bluetooth bağlantısı sayesinde akıllı cihazlar üzerinden usb bağlantısı gerekmeden de programlanabilmektedir.

3. Mikro:Bit Araçları

TeknoYolcu-MikroBitDers1-4

Mikro:bit kartında da arduinoda olduğu gibi harici olarak birçok bileşen ve modül kullanılabilmektedir. Bu bileşen ve modüller yapılmak istenen projeye göre seçilerek mikro:bit kartına bağlanabilir ve programlanabilir.

4. Mikro:Bit ile Neler Yapılır?

Mikro:bit kartı ile adım sayar, akıllı tarım, öz çekim, matris oyunları, pusula, termometre, elektronik zar uygulaması, alarm, su terazisi, robot kol ve bunun gibi birçok proje gerçekleştirilebilir.

İlerleyen derslerimizde scrath, arduino, small basic derslerinde olduğu gibi mikro:bit ile ilgili proje paylaşımlarımız olacaktır.

Görüntülenme Sayısı: 444

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TeknoYolcu-SmallBasicDers3
Small Basic Ders 3: Eğlenceli Şekiller

Eğlenceli şekiller dersimizde Small Basic 1 ve 2. dersimizde öğrendiğimiz...

Kapat