Small Basic Ders 1: Başlangıç

Small Basic programlamaya yeni başlayanlar ve çocuklar için Microsoft tarafından geliştirilmiş basit ve anlaşılır arayüze sahip bir programdır. Small basic programı ile oyun ve animasyonlar tasarlanarak kodlama becerisi eğlenceli bir şekilde geliştirilebilir. Program hakkında daha detaylı bilgi için “5 adımda small basic” yazımızı inceleyebilir ve kurulum aşamalarını uygulayarak programı bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

1. Small Basic Çalışma Sayfası

Small Basic arayüzü düzenleyici, araç çubuğu ve yüzey olmak üzere 3 kısımdan oluşur. 1 ile tanımlanmış düzenleyici bölümü kullanılarak small basic programları yazılır. Araç çubuğunun yer aldığı 3. Kısımda aç, kaydet, çalıştır gibi çeşitli seçenekler yer almaktadır. Yüzey bölümünde ise pencereler yer almaktadır.

TeknoYolcu-SmallBasicArayüz

2. Small Basic Temel Komutları​​​

  • Textwindow.WriteLine (“Tekno Yolcu”) : Tırnak içerisindeki yazının konsola yazdırılmasını sağlayan komuttur.TeknoYolcu-SmallBasicWriteLine
  • TextWindow.ForegroundColor = "Yellow" : Konsola yazdırılacak olan yazının rengini belirlemek için kullanılan komuttur.

TeknoYolcu-SmallBasicWriteLineColor 

  • TextWindow.write(“İsminiz:”) : Kullanıcının veri girmesini sağlar. Kullanıcı tarafından alınan veri bir değişkene aktarılarak program içerisinde şekilde görüldüğü gibi kullanılabilir. 2. Satırda bulunan “isim” değişkenine kullanıcının girmiş olduğu veri aktarılarak 3.satırdaki komutta kullanılması sağlanmıştır.

TeknoYolcu-SmallBasicWriteLineDegisken

  • İf / Else: Belirlenen koşul ifadesine göre programın çalışmasını sağlayan komutlardır. Örneğin; Bilgisayar saati 12’den küçük ise “Günaydın”, büyük ise “İyi akşamlar” yazılmasını sağlamak için if/else komutları kullanılır. Programlama için en önemli ifadelerden biri olan koşul ifadeleri olasılıkları belirleyerek programın bu olasılıklara göre farklı şekillerde çalışmasını sağlamak için kullanılmaktadır. 2 koşullu durumlar için if/else, 2’den fazla koşullu durumlar için birden fazla if kullanılarak program yazılabilir.

TeknoYolcu-SmallBasicifelse

  • For/EndFor: Tekrar etmesini istediğimiz komutların tekrar tekrar yazılması yerine for/EndFor komutları içerisine yazarak istediğimiz sayıda tekrarlanmasını sağlayabiliriz. Böylelikle döngü komutları ile daha az kod kullanarak daha fazla işlem yapmış oluruz. Örneğin; 1’den 100’ kadar olan sayıların ekranda yazmasını sağlamak için for/endfor komutları kullanılabilir. 1’den 100’e kadar olan tek sayıları yazdırmak için 1. Satırın sonuna “step 2” komutu eklenir.

TeknoYolcu-SmallBasicforendfor

  • While/EndWhile: Diğer bir döngü komutudur. Bu komut genellikle döngü sayısının önceden bilinmediği durumlarda kullanılmaktadır. For döngüsü belirlenen koşul sağlandığı sürece çalışırken while döngüsü belirlenen koşul sağlanıncaya kadar çalışmasını sürdürür. Örneğin sonuç 1’den büyük olduğu sürece çalışmaya devam eden program için aşağıdaki komutlar kullanılabilir.

TeknoYolcu-SmallBasicwhile

Görüntülenme Sayısı: 2004

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TeknoYolcu-JoystickServoMotor
Arduino Ders 9: Joystick ile Servo Motor Kontrolü

Joystick modülü iki eksenli (x ve y) hareket eden ve aynı...

Kapat