Small Basic Ders 2: Grafik

Small Basic programı metin ve sayılar üzerinde çalışmamızı sağladığı gibi çizim yapmamızı da sağlayan bir grafik setine sahiptir. “TextWindow” komutu gibi “GraphicsWindow” komutunu kullanarak çizim yapabilir ve programlamayı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

GraphicsWindow.show() komutunu çalıştırdığımızda siyah metin penceresi yerine beyaz bir çizim penceresi açılacaktır. Bu komut yalnızca bu ekranı görüntülememizi sağlar. Çeşitli komutlar kullanarak bu pencereyi geliştirebilir ve üzerinde eğlenceli çizimler yapabilirsiniz.

TeknoYolcu-SmallBasicGrafik0
1. Grafik Penceresi Komutları

 • GraphicsWindow.BackgroundColor = "Blue": Grafik pencerisinin arka plan rengini belirlemek için kullanılmaktadır. Bu komutu kullanarak arka planın mavi olmasını sağlamış olduk.
 • GraphicsWindow.Title = "Tekno Yolcu": Grafik penceresinin araç çubuğunda görünmesini istediğimiz yazıyı title komutu ile belirleyebiliriz.
 • GraphicsWindow.Width: Grafik penceresinin genişliğini belirlemek için kullanılan komuttur.
 • GraphicsWindow.Height: Grafik penceresinin yüksekliğini belirlemek için kullanılan komuttur.

TeknoYolcu-SmallBasicGrafik12.Çizgi Komutları

 • GraphicsWindow.DrawLine(x başlangıç, y başlangı, x bitiş, y bitiş): Drawline komutu grafik penceresi üzerine çizgi çizmemizi sağlamaktadır. Çizmek istediğimiz çizginin başlangıç x ve y konumu ile bitiş x ve y konumunu girerek çizgimizi çizebiliriz.

TeknoYolcu-SmallBasicGrafik2

 • GraphicsWindow.PenColor=”Yellow”: Çizginin veya şeklin rengini belirlemek için kullanılan komuttur. Bu komut kullanıldıktan sonra oluşturulan tüm çizimlerin rengini belirler.
 • GraphicsWindow.PenWidth: Çizginin veya şeklin kalınlığını belirlemek için kullanılan komuttur. Bu komut kullanıldıktan sonra oluşturulan tüm çizimlerin kalınlığını belirler.

TeknoYolcu-SmallBasicGrafik3Örnek: For döngüsünü kullanarak çizginin kalınlığını arttıran ve alt alta çizilmesini sağlayan programın komutları aşağıdaki gibidir. Komutlarda kullandığımız i değişkeni 1’den başlayarak 10’a kadar olan değerleri alır ve 10 olduğunda program sona erer. Böylelikle çizginin kalınlığını yavaş yavaş arttırmış oluruz.

TeknoYolcu-SmallBasicGrafik43. Şekil Komutları

 • GraphicsWindow.DrawRectangle(x başlangıç, y başlangıç, genişlik, yükseklik): Dikdörtgen çizimi yapabilmek için DrawRectangle komutu kullanılır. Diktörtgenin başlangıç noktası belirlenir, genişlik ve yükseklik değerleri girilerek dikdörtgen oluşturulur. Kare çizebilmek için aynı genişlik ve yükseklik belirtilir.

TeknoYolcu-SmallBasicGrafik5

 • GraphicsWindow.FillRectangle: Dikdörtgenin içinin dolu olması için kullanılan komuttur. Dikdörtgenin iç rengi için ayrıca GraphicsWindow.BrushColor komutu kullanılmaktadır.

TeknoYolcu-SmallBasicGrafik6

 • GraphicsWindow.DrawEllipse(x başlangıç, y başlangıç, genişlik, yükseklik): Elips çizmek için DrawEllipse komutu kullanılır. Başlangıç noktası, genişlik ve yükseklik değerleri girilerek elips şekli oluşturulur. Çember çizebilmek için aynı genişlik ve yükseklik değerleri girilmelidir.

TeknoYolcu-SmallBasicGrafik7

 • GraphicsWindow.FillEllipse: Elipsin içinin dolu olması için kullanılan komuttur. Elipsin iç rengi için ayrıca GraphicsWindow.BrushColor komutu kullanılmaktadır.

TeknoYolcu-SmallBasicGrafik8

 

Görüntülenme Sayısı: 830

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TeknoYolcu-ZarOyunu
Arduino İle Zar Oyunu

​Arduino ile 7 segmentli LED görüntü modülünü kullanarak eğlenceli bir...

Kapat