Small Basic Ders 5: Altyordamlar

Programlamada tekrar eden komutlar çok fazla karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Aynı kod metnini farklı yerlerde birden çok kez yazmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda altyordam kullanmak iş yükünüzü oldukça hafifletecektir. Tekrarlanan komutlar bir isim atanarak sub/endsub komutları arasına yazılır ve programda gerektiği durumlarda sadece verilen isim belirtilerek çağırılır.

1. Altyordamlar Nasıl Kullanılır?

Örneğin: yazdığımız program içerisinde birden fazla yerde o anki saat bilgisini görüntülememiz gerekebilir. Bunun için sub/endsub komutu içerisinde komutlar aşağıdaki gibi oluşturulur.

TeknoYolcu-SmallBasicAltyordam1

  • Yalnızca yukarıdaki komutları yazıp programı çalıştırdığınızda ekranda saat bilgisi görüntülenmeyecektir. Çünkü saat altyordamı programın herhangi bir yerinde çağırılmamış. Bunun için yapmamız gereken aşağıdaki gibi Saat altyordamını programın istediğimiz yerinde çağırmaktır.

TeknoYolcu-SmallBasicAltyordam2

  • Yukarıdaki komutlarda görüldüğü gibi saat altyordamı program içerisinde 2 yerde çağırılmış ve program çıktısına 2 yerde anlık saat bilgisi görüntülenmiştir.

2. Altyordam kullanmanın avantajları nelerdir?

TeknoYolcu-SmallBasicAltyordam3

  • Altyordamlar program içerisinde yazılması gereken kod miktarını azaltırlar. Yani daha az kodla aynı işlemin yapılması sağlanmış olur.
  • Altyordamlar karmaşık problemlerin parçalara ayrılarak daha kolay çözüme ulaşılmasına yardımcı olur. Örneğin çözülmesi gereken karmaşık bir problemin daha küçük birimleri altyordamlar içerisinde çözümlenerek gerektiği yerde çağırılması sağlanabilir.
  • Altyordamlar program komutlarının daha kolay okunmasını sağlamaktadır. Başka bir kişi tarafından iyi isimlendirilerek kullanılan altyordamlar programın daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır.

3. Altyordam ile değişkenlerin kullanımı
Değişkenler altyordam içerisinde tanımlanarak program içerisinde gerektiği yerde çağırılabilmektedir. Örneğin kullanıcıdan istenen 2 sayıdan büyük olanı bulan program için aşağıdaki gibi bir altyordam tanımlanabilir.​

TeknoYolcu-SmallBasicAltyordam4

Yukarıda yer alan komutların çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

TeknoYolcu-SmallBasicAltyordam5

4. Altyordam ile döngü kullanımı

Altyordamlar program içerisinde bir döngü içinden de çağırılabilirler. Bu durumlarda aynı ifade setinin uygulanmasına rağmen farklı sonuçlar verirler. Örneğin Kontrol adında bir altyordam var. Bu altyordam bir sayının asal olup olmadığını belirliyor. Bu durumda altyordam 2 farklı değer gönderir ve bu değerlere göre sayının asal olup olmadığını koşul komutları ile belirleyebiliriz.

TeknoYolcu-SmallBasicAltyordam6

Yukarıda yer alan komutların çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

TeknoYolcu-SmallBasicAltyordam7

Görüntülenme Sayısı: 304

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TeknoYolcu-IRKumandaLed
Arduino Ders 11: Kızılötesi Kumanda Modülü

Arduino kızılötesi uzaktan kumanda üzerinde bir kızılötesi LED bulunur ve...

Kapat