Small Basic Ders 7: Olaylar

Scratch derslerimizde sıklıkla vurguladığımız “olaylar” programlama için en önemli özelliklerden biridir. Programlarda belli olaylar gerçekleştiğinde yapılmasını istediğimiz işlemleri belirleriz. Bu olaylar gerçekleştiğinde programın bize haber vermesi için belli komutlar kullanırız.

Örnek 1: Fareyi hareket ettirmek veya tıklamak bir olaydır ve kullanıcı bu olayları yaptığı zaman programda olmasını istediğimiz işlemleri sıralayabiliriz.

TeknoYolcu-SmallBasic7Olaylar1

Komutların Açıklaması: Yukarıda sub/endsub komutları içerisinde yer alan ShowMessage komutu “Tıklandınız” yazılı pencere açılmasını sağlar. Bu pencerenin araç çubuğunda ise “Merhaba” yazısı yer alacaktır. Fakat bu altyordam belli bir olayın gerçekleşmesi ile meydana gelmektedir. Bu da “GraphicsWindow.MouseDown=OnMouseDown” komutu ile sağlanmaktadır. Yani grafik penceresi içerisinde fareye tıklanma olayı gerçekleşirse OnMouseDown altyordamı çalışarak ekranda pencere açılmasını sağlayacaktır.

TeknoYolcu-SmallBasic7Olaylar2

Örnek 2: Kullanıcı fareye tıkladığında grafik ekranına noktalar çizilmesini sağlayan programın komutları aşağıdaki gibidir.       

TeknoYolcu-SmallBasic7Olaylar3

Komutların Açıklaması:

  • GraphicsWindow.BrushColor= “Blue”: Fırça renginin mavi olmasını sağlar.
  • GraphicsWindow.MouseDown=OnMouseDown : Fareye tıklanma olayı gerçekleştiğinde OnMouseDown altyordamının çalışması sağlanır.
  • Sub OnMouseDown/EndSub: İçerisinde yer alan komutlar OnMouseDown altyordamının tanımlandığı kısımdır.
  • X=GraphicsWindow.MouseX-10 ve y=GraphicsWindow.MouseY-10 komutları x ve y değişkenini farenin x konumunun ve y konunumun 10 eksiği olmasını sağlar. 10 eksiği yapmamızın sebebi farenin tıklandığı noktanın merkez noktası olmasını sağlamaktır.
  • GraphicsWindow.FillEllipse(x,y,20,20): Çizilecek olan dairenin konumunun x ve y değişkenleri olmasını sağlar. Ayrıca dairenin boyutları da 20’ye 20 olarak belirlenmiştir.

TeknoYolcu-SmallBasic7Olaylar4

Örnek 3: Klavyeden herhangi bir tuşa basıldığında fırçanın rengini değiştiren ve fareye tıklandığında yukarıdaki örnekteki gibi ekranda nokta oluşturan programın komutları aşağıdaki gibidir.

TeknoYolcu-SmallBasic7Olaylar5

Komutların Açıklaması:

  • Yukarıda yer alan komutların 2. Örnekten tek farkı klavyeden bir tuşa basılma olayının altyordam içerisinde tanımlanması olayıdır.
  • GraphicsWindow.KeyDown=OnKeyDown: Klavyeden bir tuşa basıldığında OnKeyDown altyordamının çalışmasını sağlar.
  • Sub OnKeyDown/EndSub: OnKeyDown altyordamının tanımlandığı kısımlar bu komutlar arasında yer almaktadır.
  • GrahicsWindow.BrushColor=GraphicsWindow.GetRondomColor(): Bu komut fırça renginin rastegele olarak değişmesini sağlamak için kullanılmaktadır.

TeknoYolcu-SmallBasic7Olaylar6

Görüntülenme Sayısı: 412

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
TeknoYolcu-BitÖnemiScratch
Bilişim Teknolojileri Temel Kavramlar Scratch Etkinliği

Scratch programı kullanarak hazırlamış olduğumuz bilişim teknolojileri temel kavramlar Scratch...

Kapat