Mikro:Bit ile Nokta Yakalama Oyunu

Çocuklara eğlenceli ve kolay bir şekilde programlamayı öğretmek için kullandığımız Mikro:Bit işlemci kartı ile aynı zamanda bir çok oyun da geliştirebiliriz. Bu oyunlar sayesinde öğreniciler hem eğlenceli vakit geçirecek hem de kodlama becerisini kazanma yolunda bir adım daha atmış olacaklardır. 

Bu yazımızda Micro:Bit kartını MakeCode sitesi yardımıyla kodlayarak nokta yakalama oyunu hazırlayacağız. Siz de aşağıda yer alan maddeleri adım adım uygulayarak bu oyunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

1- https://makecode.microbit.org/ adresinden “yeni proje” linki kullanılarak editör sayfasına giriş yapılır ve yeni proje linkine tıklanarak editör sayfasına geçiş yapılır.

2-  Değişkenler bloğunda var olan "sprite" değişkeni kullanılarak aşağıda yer alan komutlar oluturulur. Bu komutlar program başladığında belirtilen konumda bir nokta oluşturarak bu değerin "sprite" değişkene aktarılasını sağlamaktadır. Böylelikle noktanın hareket etmesini sağlarken "sprite" değişkenini kullanabiliriz.

3- Oluşturulan noktanın sağa-sola sürekli olarak hareket etmesini sağlmak için aşağıda yer alan komutlar oluşturulur.

4- Aşağıdaki komutlar ile Micro: Bit kartı üzerinde bulunan A düğmesine basıldığı zaman hareket halinde olan nokta 2 konumunda ise puanı bir artar değilse oyun biter. 

5- Komutlar oluşturulduktan sonra bilgisayara indirilir ve .hex uzantılı bu dosya bilgisayara bağlanan mikro:bit kartına kopyalanarak çalıştırılır.

 

Görüntülenme Sayısı: 269

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Micro:Bit Ders 5: Taş-Kağıt-Makas Uygulaması (İvmeölçer)

Micro:bit eğitim serimizin ilk dersinde kart üzerinde bulunan sensörlerden bahsetmiştik....

Kapat