Makeblock HALOCODE

Halocode Nedir?

Makeblock firmasının ürettiği Halocode'u Wi-Fi özelliği olan küçük bir bilgisayara benzetebiliriz. Dahili birçok elektronik modülleri bulunan Halocode'un çok sayıda sensörü ve led ışıkları da bulunmaktadır. Bu özellikler Halocode'un eğlenceli ve dikkat çekici olmasını sağlamanın yanı sıra programlama öğretiminde kullanılabilecek bir kart olduğunu da göstermektedir.

Halocode aldığınızda küçük bir kutu ile karşılaşacaksınız. Boyutu sadece 45 mm olan Halocode'un avuç içi kadar olduğunu söyleyebiliriz.

 

Halocode Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Diğer cihazlarla karşılatırdığımızda sensörlerin üzerinde olması sensör ekleme derdinden kurtarıyor. Tabi bunların dışındaki sensörleri de Halocode ile kullanabilirsiniz. Mesela; servo motor.

 • 4 MB bellek ve 240 Mhz. Xtensa çift çekirdekli 32-bit LX6 mikroişlemci,
 • WiFi / Bluetooth / Mikro USB Bağlantı Noktası
 • 12 adet RGB Led,
 • Mikrofon,
 • Hareket Sensörü,
 • Düğme,
 • Dokunmatik Sensör,
 • Giriş/Çıkış Pinleri,
 • Pil ile besleyebilme
  Olumsuz yönü; kablosuz bağlantılarda Bluetooth 4.0 teknolojisini kullanıyor. Bizim bilgisayarlarda olmadığı için Bluetooth Dongle kullanarak çözdük.

Halocode Genel Özellikleri Nelerdir?

1. Halocode ortaokul,  lise ve üniversite gibi her kademedeki eğitim seviyelerinde kullanılabilir. Küçük yaş gruplarının programlama ile tanışmaları için renkli bir dünya sunuyor. Büyük yaş gruplarında Python dili kullanılarak kodlanabiliyor. Bu durumun sürdürebilirlik açısından olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

2. Nesnelerin İnterneti (IOT) ve Yapay Zeka (AI) alanında proje geliştirmek istiyorsanız Halocode kullanabilirsiniz. Biraz merak ve keşfetme duygusu ile ilginç projeler ortaya çıkacaktır.

3. Halocode Scratch 3, Mblock 5 ile de kullanılabilmektedir. Mblock 5'te bulunan yapay zeka (AI) eklentileri ile projeler geliştirebilirsiniz. Mesela bir akıllı ev projesi yapabilirsiniz. Bizim yaptığımız akıllı ev projesini yazının sonunda görebilirsiniz. 🙂

4. Wifi özelliği ile birden fazla Halocode arasında kablosuz bağlantılar kurabilirsiniz. RGB ledler sayesinde renkli efektler oluşturabilirsiniz.

5. Mikrofon özelliği ile sesli kontrol sağlayabilirsiniz. Şimdilik İngilizce ve Çince algılayabiliyor. Bir de telafuza dikkat etmeniz gerekiyor 🙂

6. En önemli özelliklerinden biri ise Education Alliance Finland sertifikası almıştır. Bu sertifika eğitsel ürün olarak değerlendirilip geçerli not aldığını göstermektedir.

   https://educationalliancefinland.com/products/halocode adresinden inceleyebilirsiniz.

 

 

 

7. Python ile kodlanabiliyor. Mblock arayüzünü kullanarak kolayca kodlayabilirsiniz. Biliyorsunuz kodlama dünyasının en popüler dillerinden biridir.

 

Bizim hazırladığımız Akıllı Ev projesini izleyelim 🙂

Eğitimsel bir ürün olarak incelediğimizde kullanımı oldukça kolay,işlevsel bir karttır. Öğrenciler açısından düşündüğümüzde Mblockte yaptığı bir uygulamayı halocode ile etkileşimli hale getirmesi yaratıcılığını artıracaktır. Küçük yaş gruplarında nesnelerin interneti ve yapay zeka konuları anlaşılması zor kunular olabiliyor. Halocode sayesinde kolay bir şekilde kavrayacaktır. Biz denedik. Eğlendik,beğendik. Size de tavsiye ederiz 🙂

Görüntülenme Sayısı: 147

Makeblock HALOCODE” için 2 yorum

  • 1 Nisan 2020 tarihinde, saat 23:41
   Permalink

   Haklısınız biraz pahalı. 🙁 Kullanım olarak hakkını veriyor. Biz pişman olmadık şimdilik 🙂

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Akıllı Telefonla Micro:Bit Kodlama

Micro:Bit  kartı çocuklara kodlamayı öğretebilmek için geliştirilmiş  bir mikro işlmcidir....

Kapat