Scratch Oyunlarını Exe Yapma

Scratch kodlama programını kullarak hazırlamış olduğumuz oyunları oynayabilmek için scratch programını her seferinde çalıştırmamız gerekiyor. Fakat hazırladığımız oyunları exe dosyası haline getirirsek bu sorunu ortadan kaldırmış oluruz. Bunun için öncelikle scratch dosyasını swf uzantılı dosya haline getireceğiz ve ardından swftoexe programını kullanarak uygulama dosyası haline dönüştüreceğiz. Siz de aşağıdaki adımları izleyerek scratch programında hazırlamış olduğunuz oyunları exe dosyasına dönüştürebilirsiniz.

1. Scratch dosyası .swf uzantılı dosya haline dönüştürülür.

Scratch dosyasını .swf uzantılı hale getirmek için junebetle sitesini kullanacağız.  Web siteyi kullanabilmeniz için flash player programının bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Zaten siteyi açtığınızda bilgisayarınızda program yüklü değilse gerekli yönlendirmeleri yaparak programın yüklenmesi sağlayacaktır.

TeknoYolcu-Scratchtoexe1

Open Scratch File seçeneği kullanılarak swf dosyasına çevirmek istediğimiz uygulama seçilir. Ardından uygulamada olmasını istediğiniz özellikleri seçebilirsiniz. 

  • Full Screen: Uygulamanın tam ekranda gözükmesini sağlar. Bu seçeneği işaretlemezseniz width kısmından genişliği, height kısmından yüksekliği belirleyebilirsiniz.
  • Show Green Flag Bar: Bu seçenek yeşil bayrağın gözükmesini sağlamaktadır.
  • Automatically Start seçeneği oyunun otomatik olarak başlamasını sağlar.
  • Show as Editor seçeneği File, Edit menülerinin ve Dil seçeneğinin görünmesini sağlar.
  • Hide mouse cursor seçeneği ise fare imlecinin gizlenmesini sağlamaktadır.

İstediğiniz seçenekleri işaretledikten sonra Convert to SWF butonuna tıklayın ve açılan pencerede dosya adını yazarak sonura ".swf" ekleyin ve kaydedin.

2. Swf to Exe Converter programını indirerek bilgisayara kurulur.

Swf to exe converter uygulama dosyası çalıştırılarak "Add na File" seçeneği kullanılarak swf dosyası programa eklenir. Ardından "Convert" butonuna tıklanır ve erana gelen pencereler onaylanır. Exe dosyası "Output Folder" kısmında yer alan yola kaydedilir. İsterseniz bu yolu değiştirebilirsiniz. 

TeknoYolcu-Scratchtoexe2

 

Görüntülenme Sayısı: 1375

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Arduino Ders 12: LCD Ekran Kullanımı

LCD, liquid crystal display (sıvı kristal ekran) sözcüklerinin baş harflerinden...

Kapat